En Son Ziyaret

darklurker 03:35:17
dalyaprak 04:49:48
basakadam... 10:16:41
acer 14:53:12
emineyesim 15:00:14
basaran 16:38:28
rabiakrzg 17:17:14
emresarigl 18:23:07
hanoglu 1 gün
hami_k 1 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 6
> Toplam Üye Sayısı: 25,685
> En Yeni Üye: beseyuk

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7095 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6190 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6443 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6455 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 14983 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6159 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 5988 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6785 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 5961 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6380 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Zombi karıncaları hayata döndüren keşif

Bilim insanları, yenildiği zaman karıncaların beyninin ele geçiren ve onları zombiye çeviren bir mantarın doğadaki zıttını bulmuş olabileceklerini açıkladı.

Yapılan yeni bir araştırma, karıncaların beynini ele geçiren parazit Ophiocordycepsare mnatarının, kendisi gibi parazit olan bir diğer mantar tarafından etkisiz hale getirildiğini tespit etti. Araştırma, Ophiocordycepsare salgınına maruz kalan karınca kolonilerinin nasıl hayata dönebildiğini de ortaya çıkarmış oldu.

Araştırma ekibinde yer alan Pennsylvania State Üniversitesi’nden David Hughes, “Biyoloji, bilim kurgudan daha tuhaf olabiliyor... Zombi karınca mantarın paraziti buna bir örnek. Hiperparazitik olan bu mantar, karıncaları zombiye çeviren mantara saldırmak için özelleşmiş” dedi.

ZOMBİ KARINCA DEHŞETİ
Ophiocordycepsare familyasındaki mantarlar, karıncaların beynine bulaşarak, hayvanın sarhoş gibi ağaç yapraklarında dolamaya başlamasına neden oluyor. Zombi karınca, öğlen vakti üzerinde gezindiği yaprağın ana damarına dişlerini saplıyor ve o şekilde kalıyor. Karınca, gün batımı esnasında ölüyor.

Hughes, karıncanın ölümüne kadar geçen bu sürede, parazit mantarın hayvanın kafasında çoğalarak, sporlarını dağıtacak vakit bulduğunu belirtti. Yapraklar oluşan bu “toplu mezarlar”, birkaç yıl oldukları yerde kalabiliyor. Bilim insanları, zombi karıncalardan arta kalanlara bakarak, ölümcül parazitin ne kadar etkili olduğunu anlamaya çalışıyor.

Araştırmacılar, yağmur ormanlarında yetişen Ophiocordycepsare mantarının, kabarık, beyaz bir görünüme sahip olduğunu belirtti. Hughes, LiveScience sitesine, “Yağmur ormanlarında yaptığımız araştırmada, daha önce aklımıza gelmeyen yeni bir mantarla karşılaştık... Keşfettiğimiz hiperparazit mantar, zombi-karınca mantarını öğlen yemeği niyetine yiyor ve sporlarının dağılmasını engelliyor” dedi.

Zombi mantarın katiline “hiper” parazit denmesinin nedeni, kendisinin de bir parazit olarak bir diğer parazitin üzerinde yaşaması veya yayılması.

HAYATTA KALMANIN FORMULÜ
Bilim insanları, hiperparazitin ne kadar etkili olduğunu test etmek için, iki zombi mantar türü Ophiocordyceps ve O. camponoti-rufipedis’i, Brezilya ve Tayland’daki yağmur ormanlarından alınan C. Rufipes ve Camponotus leonardi karınca türleri üzerinde inceledi.

Karıncaların zombi mantarla beslenmesi sonucu, ortaya birbirinden farklı kadavralar çıktı. Bazı karıncaların kafasında, zombi mantarın sporlarını saçan yuvarlak vücut meyve (sporokarp) yer alırken, bazılarında bu yapı görülmedi. Diğerlerinde ise vücut meyve hiperparazit ile kaplanmıştı.

Araştırmacılar, elde ettikleri bulgulardan yola çıkarak, zombi-karınca parazitinin yaşam evrelerini tespit etmeye çalıştı. Sonuçlar, zombi parazitin sadece yüzde 6.5’inin yayılmaya fırsat bulabildiğini gösterdi. Geri kalan parazitin üzerinde beliren (vücut meyvede) hiperparazit, olgunlaşarak zombi paraziti yedi.

Hughes, “Her ne kadar çok sayıda karınca ölümü yaşansa da, zombi parazit karınca kolonilerinin etafında dolanmaya fazla fırsat bulamıyor” dedi.

Yağmur ormanlarında hastalıkların nasıl yayıldığını inceleyen Hughes ve meslektaşlarının çalışması, PLoS ONE dergisinde yayımlandı. Hughes, karınca kolonilerinin insanların kurduğu şehirlere benzediğini ve hastalıkların bir koloniden diğerine nasıl sıçradığını tespit etmenin büyük önem taşıdığını belirtti.

ntvmsnbc.com

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.