En Son Ziyaret

busraaktas38 00:45:33
Evasell 02:00:31
allbatross 22:39:39
Atik 1 gün
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 1 gün
zbasdogan 2 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 3 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 8
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7265 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6361 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6598 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15210 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6291 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6110 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6938 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6085 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Yerli ilaç için dev laboratuvarın açılışına hazırlık

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Füzun: "İlk 10 yıl içinde amacımız iBG-İzmir'i dünya çapında bir araştırma merkezi haline getirmektir" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesinde yerli ilaç ve tedavi yöntemi geliştirilmesi hedefiyle kurulan İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG-İzmir) 9 Eylül tarihinde başlayacak bilim etkinlikleri ile hizmete girecek.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzun, İBG-İzmir'de düzenlenen basın toplantısında, tıp alanında Türkiye, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Doğu Asya'nın en büyük tıp araştırma merkezini kurmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Füzun, merkez kurma çalışmalarının 2006 yılında başladığını, 2008 yılında kaba inşaatın tamamlandığını, Kalkınma Bakanlığı desteği ve 150 milyon liralık yatırımla hayata geçirildiğini ifade etti.

Başbakanlığı döneminde projeye büyük destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür borçlu olduklarını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Füzun, "İlk 10 yıl içinde amacımız iBG-İzmir'i dünya çapında bir araştırma merkezi haline getirmektir" dedi.

Prof. Dr. Füzun, merkezin açılışının bilim şenlikleriyle 9 Eylül tarihinde başlayacağını ve etkinliklere Nobel ödüllü konuşmacılar ile hekim, eczacı, moleküler biyolog, bilişimci, akademisyenler, sanayi girişimcileri, teknoloji profesyonelleri, tıp ve yaşam bilimleri alanında öğrenim gören üniversitelilerin katılacağını açıkladı.

Batı dünyasının yıllardır yaptığı ve Türkiye'nin geç kaldığı tıp araştırmalarını bu merkezde gerçekleştireceklerini dile getiren Füzun, yeni eğitim dönemine uluslararası bir merkezle girmenin gururunu yaşadıklarını bildirdi.

- Biyoteknolojik ilaçlarlar geliştirilecek

Merkezin Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk ise Türkiye coğrafyasında trajik gelişmelerin yaşandığını hatırlatarak, "Ben bu bölgenin sorunlarının ancak ekonomik ilerleme ve insanların davranışlarında aklın hakim olmasıyla uzun vadede çözüleceğine inanan biriyim. Yaşam bilimleri alanındaki bu merkezin bölgede bir nebze barışın hakim olmasına da katkı koyacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Paris'in doğusu ile Hindistan'ın batısı arasında önemli bir merkez olmak istediklerine değinen Prof. Öztürk, iBG-İzmir'in bilimsel keşiflerin hız kazanmasına etkin katkılar sağlayarak 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunları kabul edilen kanser ve obezite başta olmak üzere bulaşıcı, nörolojik küresel sağlık sorunlarının önlenmesi, teşhisi, tedavisine yönelik yenilikçi teknolojiler, araçlar ve hizmetler geliştireceğini söyledi.

Öncelikli çalışma alanlarının biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesi, kök hücre tedavisi, immünoterapi olduğunu vurgulayan Öztürk, etik kurallar çerçevesinde çalışmalarında hayvanları da kullanacaklarını vurguladı.

Öztürk, merkezin kuruluşu sırasında 400 kilometre elektrik kablosu, 24 kilometre çelik boru kullanıldığını, binada 364 kapının kart okuyucu ile kontrol edildiğini ve 2 bin 230 noktadan internet erişimi sağlandığını anlattı.

Merkezin 22 bin 250 metrekare kapalı araştırma alanı, 24 hücre kültürü laboratuvarı, 30 makina odası, 1 konferans ve 2 seminer salonu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Öztürk, iBG-İzmir için 15 araştırma ekibi kurulduğunu da sözlerine ekledi.

TRT HABER

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.