En Son Ziyaret

busraaktas38 01:32:48
Evasell 02:47:46
allbatross 23:26:54
Atik 1 gün
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 1 gün
zbasdogan 2 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 3 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7265 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6361 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6598 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15210 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6291 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6110 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6938 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6085 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Yapay deri naklinde önemli gelişme

Saç kökü, rengi, yağ ve ter bezleri gibi her türlü önemli işlevleri olan yapay deri dokusu nakline adım adım yaklaşılıyor. Uzmanların öngörüsü, bu özellikleri taşıyan deri dokusunun 3–5 yıl içinde insanlığın ve tıbbın hizmetinde olacağı yönünde.Japon bilimcilerin kök hücre alanında yaptığı araştırmalar, yapay deri dokusunun önünü açtı. Bu gelişmeler sayesinde saç kökü, rengi, yağ ve ter bezleri gibi her türlü önemli işlevleriyle yapay deri dokusu nakli için geri sayım başladı.

Köln Üniversitesi'nin Nörofizyoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Jürgen Hescheler, yapay deri nakliyle ilgili son gelişmeleri değerlendirdi, kafalara takılan sorulara yanıt verdi. İnsan deri dokusuyla ilgili çalışmaların önümüzdeki 3 – 5 yıl içinde tamamlanacağını söyleyen Prof. Hescheler'in yapay deri dokusu ile ilgili sorulara cevapları şöyle:

Japon bilim insanları farelerin kök hücrelerinden saç kökü hücresinin yanı sıra yağ ve ter bezleri gibi önemli işlevleri de içeren deri dokusu ürettiklerini açıkladılar. Yapay doku, fareler üzerinde başarılı oldu, ekildiği yerin çevresinde sinir ve kas dokusuyla bütünleşti. Kök hücreler yardımıyla uzun süredir yapay deri dokusu üretme çalışmaları yapılıyor. Ryoji Takagi liderliğindeki Japon uzmanların geliştirdiği yeniliği tanımlar mısınız?

Deri dokusu hücresinin farklılaşması üzerine şimdiye kadar muhtelif çalışmalar yapıldı. Bu projedeki yeniliklerden biri, indüklenmiş pluripotent kök hücrelerin kullanılmış olması. Diğer yandan basit bir deri dokusu değil saç köküyle, yağ ve ter bezleri gibi önemli işlevleri olan bir doku üretildi.

Bu tür bir işlevsel deri dokusunun üretimi kök hücre araştırmalarında önemli bir ilerleme olarak görülebilir mi?

Gelişme için sansasyonel diyemem. Prensip olarak beklenen bir şeydi. Kök hücre araştırmalarında uzun süredir deri, kalp ve sinir hücreleri üzerinde araştırmalar yapılıyor. Ancak teknolojik imkânların ilerlemesi sayesinde farklılaşmada basit hücrelerin ötesine geçildi; artık daha bütünlüklü, daha karmaşık ve 3 boyutlu yapılar geliştiriliyor. Japon uzmanların başarısı, nihai olmasa da bu yolda önemli bir adım. Henüz insan hücreleri alanındaki deneyler eksik. Ama genel olarak bakıldığında, bu alandaki araştırmalarda bizi ileriye taşıyacak önemli bilgiler elde edildi.

Japon uzmanlar insana deri naklini bir sonraki adım olarak görüyor. Sizce bu gerçekçi bir adım mı?

Evet, son derece gerçekçi. Farelerde kök hücre farklılaşmasının başarılı olduğu vakalar insanlarda da sorunsuz şekilde uygulanabildi.

Bir başka deyişle belli bir süre sonra insanlara da kök hücrelerden üretilmiş yapay deri dokusu nakledilebilecek?

Günümüzde de insanlara yapay deri dokusu nakli yapılabiliyor. Örneğin yanık vakalarında. Ama bu deri dokusu parşömeni andırıyor ve normal deriye benzemiyor. Ancak yakın gelecekte saç köküyle, yağ ve ter bezleri gibi örneğin beden ısısının dengelenmesi açısından önem taşıyan işlevlere sahip bir doku üretilebileceğini tahmin ediyorum. Cildin renginden sorumlu olan melanositler de önemli. Bütün bunların gelecekte gerçekleşeceğini düşünüyorum. Temel atılmış durumda.

Yakın gelecekte ifadesini biraz daha somutlaştırır mısınız?

Kesin zaman vermek zor. Araştırmanın bunun için ihtiyaç duyduğu süre, gördüğü teşviğe de bağlı. Son dönemde kök hücre alanında Japon uzmanlar peş peşe olağanüstü başarı sergiliyor. Japonya'da teşvik güçlü olduğundan insan deri dokusuyla ilgili çalışmaların önümüzdeki 3 – 5 yıl içinde tamamlanacağını tahmin ediyorum. Buna karşılık Almanya'da kök hücre alanında hemen hiçbir teşvik sözkonusu olmadığından bizler bu gelişmelere seyirci kalmakla yetiniyoruz.

Japon uzmanların son çalışması deri dokusunun üretimi üzerine. Araştırmadan elde edilen sonuçları diğer organ ve doku alanındaki kök hücre araştırmalarına da yansıtmak mümkün mü?

Kök hücre alanındaki her türlü farklılaşma çeşitlilik arz ediyor. Örneğin biz burada Köln'de kalp kasları hücrelerinin farklılaşması üzerinde çalışıyoruz. Bu, çok daha farklı işliyor. Ama bizim alanımızda da son dönemde ciddi ilerlemeler kaydedildi. Deri dokusunda olduğu gibi burada da Japon uzmanların çalışmaları öncü oluyor. Deri dokusuna ilişkin son çalışmanın sonuçları doğrudan başka organ ve dokulara aktarılamasa da bizim açımızdan aydınlatıcı. Zira diğer farklılaşma çalışmalarının nasıl işlediğini görüyor, belki birkaç fikri de kendi alanımıza uyguluyoruz.

Prof. Jürgen Hescheler, Köln Üniversitesi'nin Nörofizyoloji Enstitüsü Başkanı'dır. Hescheler, 25 yıldır başta kasları hücrelerinin farklılaşması olmak üzere farklı kök hücreleri üzerinde çalışmalar yapıyor.

NTV

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.