En Son Ziyaret

Evasell 02:56:17
allbatross 08:54:47
Atik 14:11:18
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 1 gün
zbasdogan 1 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 2 gün
ltaze 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7264 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6360 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6597 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15209 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6290 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6108 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6936 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6084 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Üniversiteye yapay zekalı mülakat asistanı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı mülakatlarında yapay zekalı mülakat asistanı ''HRbot''u kullandı.

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada uygulamaya ilişkin görüşlerine yer verilen Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Ufuk Çağlayan işe alım uzmanları için geliştirilen yapay zekalı mülakat asistanının üniversitelerden büyük ilgi gördüğünü, Web üzerinde mülakat yapan ''HRbot''un, dünyadaki ilk uygulama olduğunu belirtti.

Çağlayan, ''HRbot''un, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Güz 2009 mülakatlarında test amaçlı kullanıldığını, işe alım ve 360 derece performans değerlendirme mülakatları için tasarlanan HRbot'un, daha çok Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı mülakatlarına göre uyarlandığını vurguladı.

Öğrenci adayları için yüz yüze görüşme öncesi simülasyon niteliği taşıyan mülakatta HRbot'un, adaydan aldığı yanıta göre sorularını belirlediğini ve adayların yanıtlarını düzenli bir rapor haline getirdiğini belirten Çağlayan, öğrenci adayları ile HRbot aracılığıyla yapılan görüşmelerin detaylı bir rapor halinde elektronik ortamda olmasının, kısa sürede daha fazla öğrenci adayını tanımalarını sağladığını kaydetti.

Boğaziçi Üniversitesi'ne yapay zeka çalışmaları konusunda destek veren HiperaktİK'in Kurucu Ortağı Tuğba Avcı da açıklamada, görüşmeler için 500'ün üzerinde soru hazırlandığını, bu sorulardan öğrenci adayının verdiği yanıtlara göre yaklaşık 30 sorunun çıktığını, adayların istediği yer ve zamanda yaklaşık 15-25 dakika arasında internet üzerinden mülakatlarının tamamladığını belirtti.

Avcı, yüz yüze görüşme öncesi mülakat heyecanını da bastıran adayların yüzde 80'inin görüşme sonunda kendilerini iyi ifade ettiklerini, HRbot'un elemek için değil tanımak için tasarlandığını belirterek, şunları kaydetti:

''HRbot, tıpkı bir insan gibi diyalog kurarak adaydan aldığı yanıta göre yeni sorusunu belirliyor. Her soruya belirlenmiş süre içinde yanıt verilmesi gerekiyor. Böylece, gerçek bir mülakatta olduğu gibi adayın kendini doğru ve kendi cümleleri ile ifade etmesini sağlıyor. Görüşme sonucunda kapsamlı görüşme raporları veriyor. Görüşme boyunca aldığı yanıtları, mülakat raporu haline getiren HRbot, süreci elektronik ortamda kaydediyor. Böylece görüşme yapılan tüm adayların form ve raporları arasında arama, filtreleme gibi işlemler yapılabiliyor.''

Avcı, Bir işe alım mülakatında ortalama 40 soru soran HRbot'un, adayın deneyim, pozisyon, eğitim bilgilerine göre 3-7 bin arasında soru bulunan bir veritabanından sorularını seçtiğini, mülakatın adayın deneyimine bağlı olarak gerçek hayatta olduğu gibi 15-45 dakika arasında sürdüğünü, bir günde binlerce görüşmenin yapılabildiğini belirtti.

HRbot'un tıpkı insan gibi diyalog kurarak gerçek yetkinlik mülakatlarını simüle ettiğini belirten Avcı, her durumda bu raporları inceleyip doğru adayı seçmek için ''insana'' ihtiyaç duyan HRbot'un insan kaynakları uzmanlarının yapay zekalı asistanı olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

aa

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.