En Son Ziyaret

Evasell 11:51:00
busraaktas38 19:26:17
allbatross 1 gün
Atik 1 gün
Damlaainancc 2 gün
SkyJack 2 gün
Seyma61 2 gün
zbasdogan 3 gün
krmkskn 3 gün
__piluss__ 3 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 7
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7267 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6362 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6618 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6600 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15212 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6292 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6115 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6941 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6086 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6520 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Türk öğrencinin projesine ödül

Ulusal Nanateknoloji Araştırma Merkezi'nde (UNAM) Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ve doktora öğrencisi Sedat Nizamoğlu'nun geliştirdiği nanoteknoloji tabanlı üstün renk özellikleri sağlayan ışık teknolojisi, Avrupa Birliği'nin 21. Yüzyıl Fotonik Teknolojileri Platformu'nca (Photonics21) "En İyi Öğrenci İnovasyon Ödülü"ne layık görüldü.

Dünya çapında ayarlanabilir üstün renk özellikleri ile ışık teknolojileri alanında bir ilke imza atan genç araştırmacıların çalışmasının, gelecekte yüksek enerji verimliliği sağlayan yeni nesil ışık kaynaklarının geliştirilmesinde kullanımı öngörülüyor.

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programları kapsamında sanayinin katılımının genişletilmesi amaçlı kurulan "Photonics21" Teknoloji Platformu'nun önemli optoelektronik ve optik teknolojileri şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin bir araya gelerek oluşturdukları Avrupa'nın verimli ışık kaynakları ve fotovoltaik programlarının stratejisini belirleyen bir organizasyon olduğunu söyledi.

Platform üyelerinin bu yıl Avrupa Fotonik Kongresi'nde inovasyon ödülü vermeye karar verdiğini dile getiren Demir, ödülün kapsamının dünya çapında bir yenilik olması ve bunun endüstriyel yaygın etki yaratma potansiyeli içermesi olduğunu kaydetti.

Yarışmaya, Avrupa Birliği'nden gelen istek üzerine tez danışmanlığını yürüttüğü doktora öğrencisi Sedat Nizamoğlu'nun çalışması olan "nanofosfor tabanlı ayarlanabilir renk özelliklerine sahip LED çalışması" ile katıldıklarını bildiren Demir, Avrupa Fotonik Teknoloji Platformunca bu tez çalışmasının "En iyi Öğrenci İnovasyon Ödülü" kazandığını açıkladı.

Demir, "Fotonik21, ödül vereceği teknoloji için fotonik alanında endüstriyel ürüne çevrilme potansiyeli ve yaygın etki yaratma kriterini koydu. 5 yıldır yoğun olarak sürdürdüğümüz araştırma çalışmaları sonunda optik özellikleri üstün olan LED'ler geliştirdik. Bu teknoloji, ticarileşmiş mevcut LED'lerden optik olarak daha iyi renk özellikleri sağlıyor. Bu çalışmalarımız TÜBİTAK araştırma projeleri, Avrupa Bilim Vakfı EURYI Ödül Programı, Avrupa Çerçeve Programları ve Türkiye Bilimler Akademisi tarafından desteklendi" diye konuştu.

Doç. Dr. Demir, beyaz ışık üretimi için ampul ve florasan gibi ışık kaynaklarının günümüzde yaygın olarak kullanıldığını anımsatarak, bu tür aydınlatma kaynaklarının şu anki kullanım sorunlarının verimliliklerinin düşük olmasından ya da raf ömrünün az olmasından kaynaklandığını vurguladı.

Demir, gelecekte verimli ve uzun ömürlü aydınlatma için LED teknolojilerinin ön plana çıkacağını belirtti.

Çalışmalarının tasarımı, modellemesi, fabrikasyonu, deneysel karakterizasyonu ve kuramsal analizi de dahil olmak üzere tüm basamaklarının Bilkent Üniversitesi'nde geliştirildiğine işaret eden Demir, söz konusu teknoloji ile ilgili araştırma çalışmalarını 25'i aşkın uluslararası bilimsel atıf indeksli dergi makalesi olarak yayımladıklarını ve farklı patent başvuruları yaptıklarını bildirdi.

Avrupa'nın en güçlü ve prestijli teknoloji platformlarından biri olan Fotonik21'in 2010 hedefi'nin "Vizyonu Gerçeğe Dönüştürmek" olduğunu ifade eden Demir, platformun yönetici kurulunda OSRAM, Philips, Carl Zeiss, Trumpf Laser, Cube Optics, Ericsson gibi Avrupa teknoloji şirketlerinin CEO ve diğer yöneticilerin yer aldığını kaydetti.

Demir, İnovasyon Ödülünün sponsorluğunu Thales, SPIE Avrupa ve ACCORD Avrupa organizasyonlarının yaptığını sözlerine ekledi.

cnntürk

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.