En Son Ziyaret

Atik 01:35:27
Damlaainancc 13:03:38
SkyJack 19:55:01
Seyma61 20:48:06
zbasdogan 1 gün
krmkskn 1 gün
__piluss__ 2 gün
ltaze 3 gün
yk 4 gün
Win 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 6
> Toplam Üye Sayısı: 25,709
> En Yeni Üye: SkyJack

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7263 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6356 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6597 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15206 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6290 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6108 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6933 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6083 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6517 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Türk doktorlardan hayat kurtaran buluş

Philadelphia Drexel Üniversitesi’nde çalışan Dr. Hasan Ayaz ve Dr. Kurtuluş İzzetoğlu, beyin kanamasını anında tespit eden mobil bir cihaz geliştirdi. Türk mucitlerin 5 yılda icat ettiği cihazı ABD ordusu finanse etti.

Philadelphia Drexel Üniversitesi Optik Beyin Görüntüleme Laboratuvarı'nda çalışan Türk bilim insanları tıpta devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Beyin kanamasını anında tespit eden mobil cihazın mucitleri Dr. Hasan Ayaz ve Dr. Kurtuluş İzzetoğlu, ürettikleri cihazın çok yakın bir gelecekte dünyanın her köşesinde bütün ambulanslarda bulunacağını söylediler. Türk bilim insanları bu sayede, hastanın sabit tomografi aleti bulunduran bir hastaneye nakledilmesine gerek kalmadan, kaza anında beyin kanaması olup olmadığının olay yerinde kolaylıkla tespit edileceğini açıkladılar.

ABD ordusu tarafından finanse edilen 6 milyon dolarlık çalışma ile artık beyin kanamaları, cep telefonu büyüklüğündeki mobil bir cihazla yerinde tespit edilebilecek. Sabah'a konuşan Dr. Ayaz, özellikle aletin doğruluğunu kanıtlamak için yapılan bağımsız klinik denemeler için büyük fonlar kullanıldığını belirterek, geliştirdikleri beyin kanama ölçme cihazının başta ABD ordusu olmak üzere, pek çok girişim fonları tarafından desteklendiğini söyledi.

Beyin travması sonrası tıbbi müdahalenin "altın saat" olarak tabir edilen 60 dakika içinde yapılması, ölüm ve sakatlanma oranlarının ciddi oranda düşmesini sağlıyor. Kaza yerinde hastaneye intikal edilmeden önce beyin kanamasının tespit edilmesi ile artık acil durumlara müdahalede bir çığır açılacak. Drexel Üniversitesi Optik Beyin Görüntüleme Merkezi, Prof. Banu Onaral öncülüğünde kurulmuş Türk bilim insanlarının yönettiği bir merkez. Merkez, beyin üzerinde çalışmak isteyen Türk bilim insanlarının ABD'deki buluşma noktası. Her yıl Türkiye'den birçok master ve doktora öğrencisini kabul eden laboratuar, ABD'nin en saygın bilim ve teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olarak biliniyor.

NATASHA RİCHARDSON KURTULABİLİRDİ

2009'da Kanada'da geçirdiği kayak kazası sonrası beyin kanaması geçirdiği ilk planda tespit edilemeyen ünlü oyuncu Natasha Richardson, dinlenmeye çekildikten sonra komaya girmişti. Richardson yaşam destek ünitesine bağlandığı hastanede 18 Mart 2009'da 45 yaşında ölmüştü. Türk bilim insanları, Infrascanner cihazının kayak merkezinde olması durumunda Richardson'ın beynindeki kanamanın olay anında tespit edilerek kurtarılabileceğini ifade etti.

INFRASCANNER CİHAZI NASIL ÇALIŞIYOR?

Infrascanner cihazı, kızıl ötesi ışık kullanarak beyindeki kanamayı anında tespit edebiliyor. Cihazın çalışma prensibi, iç kanama olan bölge ile sağlıklı bölge arasında kızıl ötesi ışığın soğrulmasındaki farka dayanıyor. 431 hasta üzerinden yapılan çok merkezli klinik çalışmalarda, bilgisayarlı tomografi taraması ile 96 hastada farklı büyüklük ve derinlikte beyin kanaması olduğu teşhis edildi. Ürün, ABD'de seri üretim iznini aldı.

ntvmsnbc.com

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.