En Son Ziyaret

zbasdogan 01:43:21
krmkskn 06:19:57
__piluss__ 16:46:07
ltaze 2 gün
yk 3 gün
Win 3 gün
ayss 4 gün
baunmbg2017 5 gün
ersobaba 6 gün
genetic 1 hafta

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 9
> Toplam Üye Sayısı: 25,707
> En Yeni Üye: zbasdogan

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7262 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6354 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6614 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6595 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15203 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6290 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6108 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6932 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6082 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6515 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Türk doktordan 'kolay biyopsi iğnesi'

Samsun'da yeni bir biyopsi iğnesi geliştiren dahiliye ve romatoloji uzmanı Dr. Orhan Eren'in ürünü, uluslararası patent aldı.

SAMSUN - Samsun'da, KOSGEB Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (TEKMER) desteği ile yeni bir biyopsi iğnesi geliştiren dahiliye ve romatoloji uzmanı Dr. Orhan Eren'nin ürünü, Türkiye'nin ardından uluslararası patent aldı.

Eren, uzun süre üzerinde çalıştığı bir proje ile TEKMER işbirliğinde mevcut biyopsi yöntemlerinin eksikliklerinden yola çıkarak biyopsi iğnesi geliştirdiklerini ve biyopsi iğnesi için Türkiye'de patent
aldıklarını söyledi. Daha sonra Uluslararası Patent başvurusunun da kabul edildiğini belirten Eren, geliştirilen kolay biyopsi iğnesine ''E-cut'' adını verdiklerini anlattı. Eren, bu iğne ile biyopsi yapmanın iğne yapmak kadar kolay olacağını söyledi.

KOLAY MANEVRA İLE GÜVENLİ VE ETKİN BİYOPSİ
E-cut'un prototip üretimi için TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'na (TEYDEB), Teknogirişim Desteği için başvurduklarını anlatan Eren, şunları kaydetti:

''Ocak 2010 tarihinde imzaladığımız sözleşme ile bu süreçte kurduğumuz AR-GE şirketi olan Bioskopi Ltd. Şti. ile iş fikrimizi somutlaştırarak üretim için ürünü geliştiriyoruz. Önümüzdeki aylarda ürünümüzü ülkemiz sağlık sektörüne sunduktan sonra yabancı ülkelerde ülke bazında koruma alacağız. Önümüzdeki yıllarda da ihracata başlamayı planlıyoruz.''

Tıpta kullanılan iki ana biyopsi yöntemi bulunduğunu bunların aspirasyon biyopsisi sistemleri ve giyotin kesi olduğunu anlatan Eren, kolay biyopsi iğnesinde bu iki yöntemin birleştirildiğini söyledi. Eren, E-cut'un vücuttaki organlardan veya tümörlerden kabadan iğne yapar gibi kolay bir manevra ile güvenli ve etkin doku biyopsisi alınmasını sağladığını, yöntemin kanama riskini de önceden tahmin edilmesini mümkün kıldığını belirtti.


EKONOMİYE DE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK
Türkiye'de kullanılan biyopsi iğnelerinin hepsinin ithal olduğunu ve ekonomiye ciddi maliyet getirdiklerine işaret eden Eren, her parçası Türkiye'de üretilecek ürünün ekonomiye önemli katkılar sağlayacağını da işaret etti. Kolay biyopsi iğnesinin biyopsi yapmayı son derece kolaylaştıracağını vurgulayan Eren, şu bilgileri verdi:

''Kolay Biyopsi İğnemizin plastik aksamına ait tüm malzemelerini ülkemiz koşullarında üretmek için çalışmalarımız sürüyor. Bu şekilde ülkemiz koşullarında ilk kez bir biyopsi iğne tertibatı üretilmiş olacak. Kolay Biyopsi İğnesi üretim sürecinde tıbbi iğnenin metal borucuk kısmının üretiminin de ülkemiz koşullarında yapılabilmesi için çalışmalara başladık. Bu şekilde E-cut, ülkemiz koşullarında üretilen ilk biyopsi iğnesi olacak. Aynı zamanda bu biyopsi iğnesi iki ayrı işlem olan aspirasyon biyopsisi ile kesi biyopsileri tek bir iğne tertibatı ile hem de güvenli bir şekilde kolayca yapılabilecek. E-cut biyopsi tertibatı, prototip üretimi için 'TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Desteği' kapsamında hak kazandığımız prototip desteğini tamamlayıcı olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilen Teknogirişim Sermaye Desteğini de alabilirsek, 'Kolay Piyopsi' projesindeki somut çıktı olan E-cut biyopsi tertibatının ilk parti üretim ve pazarlanması konusunda büyük bir engeli aşmış olacağız. Bununla ilgili iş fikrimiz kabul edildi, sunduğumuz iş planımızın kabul edilmesini bekliyoruz.''

Eren, üretilecek E-cut biyopsi tertibatı ile kanser veya diğer hastalıkların doku teşhislerinin kolay, etkin ve güvenli bir şekilde yapılabileceğini, ürünün, erken teşhise dolayısıyla erken tedaviye katkıda bulunacağını da sözlerine ekledi.
NTV-Yeşil haber

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.