En Son Ziyaret

agcaberna... 00:18:42
caedus 02:27:06
excelancy 17:57:30
ofsayttayiz 1 gün
molecular... 1 gün
ataguney111 2 gün
darklurker 2 gün
dalyaprak 2 gün
basakadam... 2 gün
acer 2 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3
> Toplam Üye Sayısı: 25,686
> En Yeni Üye: ofsayttayiz

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7099 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6201 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6451 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6457 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 14990 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6164 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 5996 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6790 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 5964 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6383 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Titan'ın Dünya'ya benzerliği ödül getirdi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Jet İtki Laboratuvarı bünyesindeki Cassini Uzay Aracı Bilimcileri'nin, Dünya Astronomi Yılı 2009 Uluslararası Özel Projelerinden 'Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak' adıyla düzenlediği kompozisyon yarışmasında, Konya Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Neziha Demir, Türkiye birincisi oldu.

Satürn'ün uydusu olan Titan'nın, dünya ile benzer özellikleri olduğuna dikkat çeken Demir, 'Yeni Bir Umut Kaynağı: Titan', başlıklı kompozisyonunda Cassini bilimcisi olsa,Titan'da yaşamın olup olmayacağı yönünde araştırma yapacağını anlatıyor. Lise kategorisinde birinci olan Demir'e, Galileoskop adı verilen teleskop hediye edildi.

Bilim adamının günlük hayatı

Öğrencilerin, bir bilim insanının günlük hayatının nasıl olduğunu anlamalarını sağlamak için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Türkiye genelinde de, 2009 Ekim ayında 'Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak' başlığıyla kompozisyon yarışması düzenlendi.

4 ve 12'nci sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen yarışmada Cassini uzay aracının, 11 Ekim 2009'da gözlemlediği Satürn ve Halkaları, Tethys ve Satürn'ün Halkaları, Titan şeklindeki üç hedef üzerinde çalışıp, en iyi bilimsel sonuç vereceğini düşündükleri hedefi ve nedenlerini bir kompozisyon halinde yazmaları istendi. Ocak ayı içinde sonuçları açıklanan yarışmanın Türkiye ayağındaki eserleri, Türkiye Astronomi Derneği (TAD) tarafından değerlendirildi.

Üç ayrı yaş grubu kategorisinde düzenlenen yarışmada '9.10.11 ve 12'nci sınıflar' kategorisinde Konya Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Neziha Demir, Türkiye birincisi oldu.

Birincilik önemli

Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, "NASA, 2009 yılında uluslararası bir yarışma düzenledi. Konya'dan Sosyal Bilimler Okulu'ndan 10'uncu sınıf öğrencisi Neziha Demir bu yarışmaya katıldı. Hazırladığı kompozisyon ile de birinci oldu. Dünyadaki değerler ve dünya zenginliklerinin azalması ve dünyada yaşanan olumsuzluklar üzerine acaba alternatif yaşam bölgesi bulunabilir mi? sorusuna cevap aradı ve yazdığı kompozisyon da birinciliğe layık görüldü. Birincilik ödülü bizim ve Konya için çok önemli. Bu birincilik Galleskop ile taçlandırıldı" dedi.

Alternatif Dünya arayışı

'Yeni Bir Umut Kaynağı: Titan' başlıklı kompozisyonu ile birinci olan Neziha Demir, kompozisyonda, özellikleri ile dünyaya çok benzeyen Satürn'ün Titan uydusunu ele aldığını ve bir Cassini bilimcisi olsa, Titan'da yaşamın olup olmadığını belirlemek için neleri araştırmak istediğini anlattığını söyledi.

Demir, "Yarışmayı öğrendikten sonra öğretmenimin danışmanlığı ile kompozisyonu hazırladım. Dünyada, küresel ısınma var, yaşanan savaşlar ve artık dünya yaşanmaz bir hale gelmeye başladı. Bu yüzden yaşanabilecek farklı ortamlar arayışına girildi. Bunlarla ilgili de halen araştırmalar yapılıyor. Ben kompozisyonda Titan gezegeninde hayat olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğundan bahsettim. Çünkü Cassini'nin şimdiye kadar yaptığı araştırma sonuçlarına baktığımız zaman Titan gezegeni dünyaya çok benziyor. Bununla ilgili yazı hazırladım" diye konuştu.

cnntürk

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.