En Son Ziyaret

Melike9040 09:44:28
eesraydin35 12:15:36
utkuefe33 14:11:02
Evasell 21:26:54
rumeysmiless 2 gün
erciyess 2 gün
busraaktas38 3 gün
allbatross 4 gün
Atik 5 gün
Damlaainancc 5 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 7
> Toplam Üye Sayısı: 25,715
> En Yeni Üye: Melike9040

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7284 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6377 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6629 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6609 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15230 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6303 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6130 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6956 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6098 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6534 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Sentetik Beyine Doğru: The Blue Brain Project

Bir ormanda yürüdüğünüzü farz edin. Binlerce ağaç… Milyonlarca dal… Milyonlarca kök… Ve durup şöyle düşünüyorsunuz; "Bunca ağaç nasıl bu kadar düzgün şekilde konumlanmış? Öyle ki, hepsi beraberce, muhteşem bir uyum gösteriyorlar."

Gördükleriniz, gelişigüzel büyümüş dallardan daha fazlası…

Sadece matematiksel denklemlerle açıklanabilecek bir düzen var bu ormanda…

Beyin de tıpkı bu orman gibi, milyarlarca ağaçtan ve trilyonlarca daldan oluşuyor. Orman gibi, her ağaç birbiri ile etkileşim halinde. Tek farkı, içinde gezip, gözlem yapamayacağınız kadar küçük.

İçimizdeki bu ormanda yürüyüşe çıkmamız mümkün değil. Bu yüzden, teknoloji sınırları içinde, dışarıdan bakmaya çalışıyoruz. EEG ya da MR gibi cihazlar ile beyindeki aktiviteleri oldukça "kabaca" görebiliyoruz. Bunu bir ormandaki etkinliği incelemek için 10 km yukarıda uçan bir uçaktan bakmaya benzetebiliriz. Uçakla, ancak geniş çaplı değişiklikleri (yangın, sel vs.) görebiliriz. Ağaçlar arasındaki etkileşimi görmek için aşağıya, ağaçların arasına inmek gerek.

MR gibi görüntüleme teknolojilerinin dışında, sinir hücreleri, mikroskop altında da incelenebiliyor. Bu bizi sinir hücrelerine biraz daha yaklaştırabiliyor. Ancak, bu işlem için önce hayvanın (ve dolayısı ile beyninin) ölmüş olması gerekiyor. Ölü bir beynin içinde etkileşim de olmayacağı için mikroskop da iyi bir seçenek değil.

Peki, aktif bir beyin, ayrıntılı olarak nasıl izlenebilir? Ormana zarar vermeden, içine nasıl girilebilir?

Ormanı "bir bütün olarak" bilgisayarda simüle ederek… Her ağacı… Her dalı…

BBPLogo copyBu simülasyon projesinin adı ise "Blue Brain Project". Mayıs 2005'te İsviçre'de Brain and Mind Institute tarafında başlatılan projenin amacı, beynin yapısal ve fonksiyonel prensiplerine daha geniş çapta ışık tutmak. Kullandıkları bu ışığın kaynağı ise süperbilgisayarların üstün simülasyon gücü.

Günümüzde, sinir hücrelerinin birbiri ile yaptığı bağlantıların ve kullandıkları iletişim yollarının belli matematiksel kurallara uygun hareket ettiği biliniyor. Bu kuralların sayısı fazla olmasa da, barındırdıkları değişkenlerin sayısı yüzlerle ölçülüyor. Öyle ki, tek bir sinir hücresinin olası davranışlarını, bağlantılarını hesaplamak için 1 notebook'un tüm kapasitesine ihtiyaç duyuluyor. Beyindeki sinir sayısı milyarları bulduğu için konvansiyonel bilgisayarlarla beyini simüle etmek henüz mümkün değil.

İşte bu noktada süperbilgisayarlar, işin içine giriyor. Binlerce bilgisayarın, küçük bir alanda paralel olarak bağlanması ile oluşan, bu üstün bilgisayarlar bile 100 milyar notebook gücüne erişemeyebiliyor. Bu yüzden proje, tüm bir beyni haritalamaktan ziyade, daha küçük bölgeleri araştırmayı amaçlayarak yoluna başlamış. Bu bağlamda ilk önce bir neokortikal kolonun haritalanmasına başlanılmış.

BBP_NeuroColumn2 Beynin üst bölgesinde, neokorteks adı verilen, beynin duyusal algı, motor komutları, mekânsal muhakeme, bilinçli düşünce ve dilden sorumlu bölgesi bulunuyor. Neokortikal kolon ise, neokorteksi oluşturan 2 milyon tuğladan her biri.

Aralık 2006'da ilk defa, 10.000 sinir hücresi ve 10.000.000 sinaps barındıran, sıçana ait bir neokortikal kolonu, bilgisayar ortamında başarıyla simüle edildi. IBM'den alınan "Blue Gene" süperbilgisayarının da yardımı ile 2007'de projenin birinci ayağı bütünüyle tamamlandı. Proje son 3 yıldır, ilk ayakta elde edilen sonuçların bilimsel yorumlamaları ve makale olarak yayınlanmaları üzerine yoğunlaşmış durumda.

Proje, bundan sonra, 2 önemli amaca doğru hareket edecek.

1. Sinir hücrelerinin moleküler düzeyde simülasyonu. (Gen ekspresyonunun etkilerinin araştırılması)

2. İlk elde ettikleri neokortikal kolonu, paralel olarak diğer kolonlara bağlamak ve tüm bir beynin simülasyonuna doğru açılan kapıyı aralamak.

Aşağıda, projenin başındaki Henry Markram'ın, TED konferansındaki bir konuşması yer alıyor. Sunumda, projenin ne amaçla başlatıldığı, bulundukları noktaya nasıl geldikleri ve projenin ileriki basamakları anlatılıyor. "View Subtitles" kısmından, konuşmayı Türkçe altyazılı izlemek mümkün.


Videoyu İçin Tıklayınız

Eğer ilginizi çektiyse, 2 hafta önce yayınlanan ve Couple 3 Films tarafından çekilen "Bluebrain | Year One" adlı 15 dakikalık "Blue Brain" projesi belgeselini izleyebilirsiniz. Belgeselde, Henry Markram ile yapılan özel bir röportajın yanı sıra, projenin gerçekleştiği tesise ait görüntüler yer alıyor. Ayrıca, projenin bel kemiği olan süperbilgisayarları ve çalışma koşullarını görmek mümkün.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Blue Brain Projesinin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Resmi sayfasında oldukça ilgi çekici bir "Sıkça Sorulan Sorular" sayfası bulunuyor. İlgi çekici soruların ve cevapların bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

http://biyorss.blogspot.com

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.