En Son Ziyaret

zbasdogan 01:28:10
krmkskn 06:04:46
__piluss__ 16:30:56
ltaze 2 gün
yk 3 gün
Win 3 gün
ayss 4 gün
baunmbg2017 5 gün
ersobaba 6 gün
genetic 1 hafta

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 8
> Toplam Üye Sayısı: 25,707
> En Yeni Üye: zbasdogan

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7262 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6354 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6614 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6595 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15203 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6290 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6108 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6932 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6082 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6515 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Öncül sperm hücresiyle tüp bebek

En düşük gebelik şansına sahip öncül sperm hücresinden elde edilen gebelik sonucu tüp bebek dünyaya geldi. Gebelik Ekişehir'de ilk Türkiye'de ve dünyada nadir görülen bir durum.


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Üreme Sağlığı Merkezi'nde en düşük gebelik şansına sahip öncül sperm hücresinden elde edilen gebelik sonucu tüp bebek dünyaya geldi.

ESOGÜ Üreme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hikmet Hassa, ''Andaç'' adını verdikleri 5 günlük bebeğin anne ve babası Bilici ailesiyle basın toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Hassa, geleneksel cerrahi ve ilaç tedavileriyle anne-baba olamayacak çiftlere ek şans getiren tüp bebek uygulamalarında büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, buna rağmen bebek sahibi olma oranının ortalama yüzde 35 civarında olduğunu kaydetti.

Olgunlaşması tamamlanmamış erkek ya da kadın üreme hücreleri bulunan çiftlerin anne veya baba olma şansının çok düşük olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hassa, şöyle konuştu:

''Olgun sperm hücresi bulunamayan baba adaylarında olgunlaşma evresinden önceki olgunlaşmamış öncül sperm hücreleri kullanılarak çok düşük şansla da olsa gebelik elde edilebilmektedir. Olgunlaşmamış sperm hücreleriyle yapılan tüp bebek uygulamalarıyla dünyada çok az sayıda sağlıklı bebek doğmaktadır. Çoğunlukla çiftlerde ya gebelik oluşmamakta ya da oluşan gebelikler düşük ile sonuçlanmaktadır. Testis biyopsisinde olgun sperm hücresi bulunmayan olgularda, birçok merkezden farklı olarak işlem sonlandırılmayıp, öncül hücrelerin var olup olmadığı araştırılmaktadır. 1 Haziran 2008'deki böyle bir uygulamamız bugün sağlıklı bir doğumla sonuçlandı.''

Prof. Dr. Hassa, başlangıçta çok düşük olan gebelik şansının büyük bir başarıyla sonuçlandığını belirterek, uygulamanın yapıldığı çiftin 11 Şubatta 3 kilo 70 gram ağırlığında, 51 santimetre boyunda sağlıklı bir erkek çocuğa kavuştuklarını bildirdi.

Prof. Dr. Hassa, bu uygulamaların gebelik oranı düşük de olsa, anne-baba adaylarına bilimin vardığı noktayı aktarmakta, düşük oranlardan çekinilmeden yardımın sürmesine olan inançlarını güçlendirdiğini belirterek, ''Dünyada bu yöntemle elde olunan ve canlı olarak, sağlıkla doğan bebek sayısı çok azdır. Türkiye'de de parmakla sayılacak kadar azdır. Doğan bebek sadece anne-babasını değil, ekibimizi mutlu etmiştir'' diye konuştu.

Olgun sperm üretimi bulunmayan, normal şartlarda sperm tetkiklerinde sıfır sperm çıkan erkeklerin 1995'den beri gebe bırakabilme potansiyeline sahip olduklarını ifade eden Prof. Dr. Hassa, ''Olgunlaşmamış spermlerle de gebeliklerin olabildiğini bu çalışmayla ispatladık'' dedi.

Pek çok olguda hiç sperm çıkmadığı halde testislerden parça alıp oradan elde edilen olgun spermlerle gebeliği sağlayabildiklerini anlatan Prof. Dr. Hassa, ''Bizim vakamız Eskişehir'de ve dünyada kaynaklara girecektir'' diye konuştu.

-''ÇOK MUTLUYUZ''-

Ev hanımı anne Yasemin Bilici de (29) yaklaşık bir yıllık tedavinin sonunda bebek sahibi olduklarını belirterek, ''Oğlum 5 günlük oldu. Çok mutluyuz. Hocalara teşekkür ederiz. Hiç umudumuz yokken çocuğumuz oldu. 9 yıllık evliyiz. İstediğimiz halde bebeğimiz olmuyordu. Gebelikte sorun yaşamadım. Allah'tan ve doktorlardan bize bir hediye olduğu için oğlumun adını armağan veya hediye anlamına gelen Andaç koyduk'' dedi.

Memur olan baba Selim Bilici de (33) bir kaç yıldır tedavi gördüklerini belirterek, ''Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Başarı hocalara aittir. Burada bir aile olduk. Mutluluğu tattık. İkinci bebek için 2 yıl geçmesi gerekiyor. İki yıl sonra hocalara danışacağız'' diye konuştu.


AA

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.