En Son Ziyaret

Melike9040 05:40:28
eesraydin35 08:11:36
utkuefe33 10:07:02
Evasell 17:22:54
rumeysmiless 2 gün
erciyess 2 gün
busraaktas38 3 gün
allbatross 4 gün
Atik 4 gün
Damlaainancc 5 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 6
> Toplam Üye Sayısı: 25,715
> En Yeni Üye: Melike9040

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7283 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6375 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6628 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6609 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15228 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6303 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6129 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6954 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6097 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6532 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesi kuruldu

Türkiye'de ilk kez bireyin genetik yapısına özel akılcı ilaç kullanımı uygulamalarının yapılacağı Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesi kuruldu.

Türkiye'de ilk kez bireyin genetik yapısına özel akılcı ilaç kullanımı uygulamalarının yapılacağı Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesi kuruldu.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle kurulan Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesi'nin tanıtım toplantısı Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma ve Uygulama Hastanesi konferans salonunda yapıldı.

Projenin yürütücüsü ve Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Belgin Süsleyici, Farmakogenetik Ünitesinin kurulmasının hikayesinin uzun bir sürece dayandığını söyledi.

Tüm dünyada hastalık merkezli tedaviden insan merkezli tedaviye geçişin esas alınmaya başlandığını belirten Süsleyici, "Farmakogenetik kişinin ilaç metabolizmasını incelemeye yönelik birtakım genetik analizler yapmak üzere bireye özel olarak hazırlanan raporlarla hekimlere rehberlik hizmetini verecek. Burada amaç farmakogenetik testle ilaçların akıllı kullanımı için doğru ilacın doğru hastaya doğru tozda ve sağlıklı verilmesini sağlamak.'' diye konuştu.

Süsleyici, farmakogenetikin çok ciddi sağlık hizmeti verilmesini sağlayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

''İlaç dozajı çoğu kişinin faydalanamayacağı şekilde uygulanmakta deneme yanılma yöntemleriyle. Farmakogenetik uygulamalar sayesinde bu ortadan kalkacak, yan etkiler önlenilmiş olacak. İlaç reaksiyonlarına bağlı ölümler kaldırılabilecek. Bunların sonucunda da sağlık giderleri de düşürülecek. 2009'da farmakogenetik ile ilgili çalışmalara başladım. Marmara Üniversitesi bünyesinde böyle bir üniteyi kurmaktan çok memnuniyet duyuyoruz. Buna neden ihtiyaç duyduk. Farmakogenetik uygulamalar dünyada çok yerde uygulanıyor ama her ülke kendi farmakogenetik raporlarını sunmak üzere kendi ihtiyaç sağlık sistem standartlarına göre kuruyor. Bununla ilgili de kurumsal anlamda gerçekleştirmek ve bakanlıklarında desteklerini almak için stratejik proje oluşturduk. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi ve Farmakogenetik Ünitesini kurduk.''

Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesinin Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulduğunu dile getiren Süsleyici, ''Böyle bir uygulamanın İstanbul'da, ardından ülke bazında hizmet vermesi gerekiyordu. Bu proje içerisinde ayda bir olmak üzere gerek Kalkınma Bakanlığına gerekse Sağlık Bakanlığına raporlar sunulmak durumunda. İlk etapta bin hasta üzerinde ücretsiz olarak bu hizmeti ve raporlama sistemini gerçekleştireceğiz. Bu da bize bilgiler verecek. Pilot çalışma sırasında Türkiye'de en sık görülen hastalıklar üzerinde başlamayı hedef aldık.'' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Kongre Koordinasyon Başkanı Dr. Kemal Aydın ise Dünya Sağlıklı Yaşlanma Kongresinin üçüncüsünü 2018 yılında Türkiye'de yapacaklarını belirterek, ''Bu kapsam da bireye özgü akılcı ilaç kullanımının tamamen halka indirilmesi girişimini başlatıp 2018 yılında Dünya Sağlıklı Yaşlanma Kongresinde sunmuş olacağız. Bu proje bundan sonra 2018 yılında önemli bir sempozyumla başka ülkelerle paylaşılmış olacak. Marmara Üniversitesi Farmakogenetik Ünitesi proje bazlı burada yer alacak.'' değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Türkiye Hollanda Sağlık Vakfı ve Dünya Yaşlanma Konseyi arasında İslam Dünyası Akılcı İlaç Kullanımı Ağı Projesi iş birliği protokolü imzalandı.

TRT HABER

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.