En Son Ziyaret

Evasell 03:09:45
allbatross 09:08:15
Atik 14:24:46
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 1 gün
zbasdogan 1 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 2 gün
ltaze 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7264 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6360 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6597 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15209 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6290 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6108 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6936 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6084 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Küresel ısınma kelebekleri de etkilyior

Türkiye'deki bazı kelebek türlerinin iklimin ısınmasıyla birlikte daha yükseklere çıktığı gözlemleniyor...

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Evrim Karaçetin, kelebeklerin de küresel ısınmadan olumsuz etkilendiklerini belirterek, Türkiye’deki bazı türlerin iklimin ısınmasıyla birlikte daha yükseklere çıktığına dair gözlemleri olduğunu söyledi.

Karaçetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kelebeklerin yok olmasının küresel ısınmayla direk bağlantısı olduğuna ilişkin çalışmalar olduğunu kaydetti.

Kelebeklerin iklim değişikliklerinden genellikle üç farklı şekilde etkilendiklerini ifade eden Karaçetin, şöyle devam etti:

“Birincisi, bunların yaşam alanları değişiyor. İkincisi, yaşam alanları değiştiği için ya o alanı terk etmek, ya o alana uyum sağlamak ya da yok olmak zorundalar. Bunun her biriyle ilgili literatürde araştırma var. Türkiye’de bu konuyla ilgili araştırmalar ise henüz çok yeni. Küresel ısınmayla ilgili çalışmalar 1900’lü yıllardan beri toplanan veriler sonucu ortaya konmuştur. Türkiye’de bu kadar eski verilerimiz olmadığı için bire bir örnek veremiyoruz, ama bazı türlerin iklimin ısınmasıyla birlikte daha yükseklere çıktığına dair gözlemlerimiz var.”

Dr. Karaçetin, hava kirliliğinin de kelebekler üzerinde değişik etkileri olduğunu belirterek, “Hava kirliliğinin neden olduğu asit yağmurları, bu canlıların yaşadığı bölgeleri tahrip ediyor. Bazı türlerin beslendiği bitkiler negatif etkileniyor. Diğer bir bağlantısı ise bitki özüyle beslenen kelebek türleri var. Bunlar direkt olarak kirlilik maddeleriyle karşı karşıya geldiğinde sayılarında düşüşlere rastlanabiliyor” diye konuştu.

Kelebeklerin koruma altına alınması gerektiğine dikkati çeken Evrim Karaçetin, şu an koruma kapsamının sadece milli parklarla sınırlı olduğunu, ayrıca yabancı turistlerin kelebekleri yakalamalarının ve yurt dışına çıkarmalarının yasak olduğunu bildirdi.

Dr. Evrim Karaçetin, Türkiye’de, 345’in üzerinde kelebek türü bulunduğuna dikkati çekerek, “Tüm Avrupa’da 500 tür olduğunu düşünürsek, Türkiye kelebek türü bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. İngiltere’de 56, Türkiye’de 345 tür var. Ilıman iklim kuşağına göre bu inanılmaz bir çeşitlilik” şeklinde konuştu.

Kelebeklerin azalmasının en önemli nedeninin habitat değişikliği olduğunu vurgulayan Kareçetin, zirai tarım ilaçlarının kullanılması, sanayi tarımına geçilmesi gibi etkenlerin kelebeklerin yaşam alanlarını ortadan kaldırdığını ve nesillerini tehlikeye soktuğunu anlattı.

Dr. Karaçetin, Türkiye’de Palandöken, Kaçkar ve Bolu dağları ile Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinin kelebek bakımından çok zengin olduğunu kaydederek, “Kelebek koleksiyonuna çok sıcak bakmıyoruz. Kelebeklerin sadece bilimsel amaçla toplanması gerekiyor. Bu da sadece araştırmacılar tarafından yapılmalıdır” dedi.

Bu Haberi Paylaş


3417
<
#1 | _ametist_ - Aralık 27 2008 15:32:10
bunlar daha iyi günlerimiz,bizi çok kötü günler bekliyor.küresel ısınma-kuraklık-çölleşme kısır döngüsünde yaşanacak felaketlerin telafisi olmayacak.
kelebekleri koruma altına almayı kağıt üzerinde değil uygulamada yapmalıyız.unutulmamalıdır ki fabrikaların yapılmaya başlaması ile artan çevre kirliliğinin ilk göstergesi açık renkli kelebek populasyonunun azalması olmuştur.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.