En Son Ziyaret

Melike9040 10:44:07
eesraydin35 13:15:15
utkuefe33 15:10:41
Evasell 22:26:33
rumeysmiless 2 gün
erciyess 2 gün
busraaktas38 3 gün
allbatross 4 gün
Atik 5 gün
Damlaainancc 5 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 5
> Toplam Üye Sayısı: 25,715
> En Yeni Üye: Melike9040

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7284 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6378 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6630 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6609 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15230 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6303 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6130 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6956 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6098 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6534 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

KKKA'da ölüme yol açan genler araştırılacak

Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyeleri, TÜBİTAK'ta kabul edilen projeyle, KKKA hastalığındaölüme neden olan genleri bulmayı ve tedavide uygulanacak ilaç geliştirmeyi hedefliyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda eğitim veren 4 öğretim üyesince yürütülen "KKKA Hastalarında Mikro RNA Ekspresyon Profillerinin Araştırılması" adlı proje kapsamında, hastanede tedavi gören hastalardan alınacak kan örnekleriyle, hastalığın bazı kişilerde neden ağır, bazı kişilerde neden hafif seyrettiği ve bazı kişilerin ise ölümüne yol açan neden araştırılacak.

Genler üzerine yapılan bu çalışmada, kişilerin yaşamını yitirmesine hangi genlerin neden olduğunun bulunması ve ona göre ilaç geliştirilmesi hedefleniyor.

Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve projenin yürütücüsü Doç. Dr. Serdal Arslan, KKKA hastalığının son yıllarda Türkiye'de yaygın olarak görüldüğünü ve ölümlere neden olduğunu hatırlatarak, hastalıkta ölüme neden olan genetik sebeplerin çözümlenmesi ve ona yönelik ilaç geliştirilmesi amacıyla bir proje geliştirdiklerini söyledi.

Arslan, yaklaşık 2 yıl önce hazırlıklarına başladıkları projenin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini aktararak, ekim ayı itibarıyla çalışmalara başladıklarını belirtti.

Etik Kurulu'ndan onay alarak KKKA hastalığı nedeniyle hastanelerinde tedavi gören kişilerden kan örneklerinin bir kısmını topladıklarını aktaran Serdal Arslan, kan örnekleri arasında hayatını kaybeden kişilerin kanlarının da bulunduğunu, çalışmanın daha kapsamlı olması amacıyla yeni gelen hastalardan da kan örnekleri almaya devam edeceklerini kaydetti.

Doç. Dr. Arslan, kan örneklerinde çok ileri, üst düzey genetik çalışmalar yapacaklarını vurgulayarak, "Bu yöntemler sayesinde kişilerin kanlarında aradığımız genetik bilgiye ulaşabilirsek, hastalık hakkında çok geniş bilgi edinmiş olacağız ve tedavi etme şansımız olacak" dedi.

"ÖLÜME NEDEN OLAN FAKTÖRÜ BULMAYI HEDEFLİYORUZ"

Serdal Arslan, hastalığının seyrinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini de anlatarak, şunları kaydetti:

"Bazı kişiler hastalığı hafif, bazıları şiddetli geçirirken bazıları da hayatını kaybediyor. Biz bu kişiler arasında hastalığın seyrindeki farklılıklara neden olan genetik sebepleri ortaya çıkaracağız. Aslında biz ölüme neden olan faktörü bulmayı hedefliyoruz. Ölen kişilerde ya da hastalığın seyri farklı olan kişilerde genetik nedenleri ortaya çıkaracağız. Özellikle hayatını kaybetmiş kişilerin kan örneklerinden elde edeceğimiz veriler bizim için çok önemli. Eğer biz çalışmanın sonucunda ölen kişilerde çok büyük genetik farklılıklar bulursak, o farklılıkları değiştirmeye yönelik ilaç geliştirme şansımız olacak. Kişi keneyle temas edip virüsü kaptığı zaman onun çoğalmasını engelleyip, kişinin savunma sistemini artırarak hastanın ölmesine mani olacak ilacı geliştirmeyi hedefliyoruz. Virüsü yok etmek imkansız, biz virüsün çoğalmasını durduracağız. Eğer projemiz başarıya ulaşır ve ilaç geliştirirsek, o ilaç virüsün çoğalmasını durduracak ve hastayı tedavi etmiş olacağız."

PROJENİN BİR YILDA SONUÇLANMASI BEKLENİYOR

Ölüme neden olan genleri bulduklarında, hastadan alınan kanla ölüm riskinin yüksek olup olmayacağını da tespit edebileceklerini vurgulayan Doç. Dr. Arslan, projenin sonuçlarını yaklaşık bir yıl sonra almayı hedeflediklerini ve projeyi hastalığın tedavisine ciddi anlamda katkı sağlayacak bir çalışma olarak düşündüklerini de sözlerine ekledi.

NTV

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.