En Son Ziyaret

rumeysmiless 16:43:32
erciyess 20:13:42
Evasell 1 gün
busraaktas38 2 gün
allbatross 3 gün
Atik 3 gün
Damlaainancc 3 gün
SkyJack 4 gün
Seyma61 4 gün
zbasdogan 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 7
> Toplam Üye Sayısı: 25,712
> En Yeni Üye: rumeysmiless

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7271 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6368 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6622 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6604 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15217 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6295 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6121 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6945 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6089 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6521 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Kişiliğiniz kopyalanacak

Kişiliğinizi birebir kopyalayan sensörler, bulunduğunuz ortamı size göre ayarlayacak.

Avrupa Birliği'nin (AB) sanayiye dönük EUREKA programı kapsamında desteklenen “sayısal kişilikler” projesinde, evlere, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine ve lokantalara yerleştirilen sensörler, kişiler hakkında sürekli bilgi toplayacak ve böylece kişiliklerin sayısal birer kopyası çıkarılacak. cep telefonu, sensör ve bilgisayar yazılımından oluşan sistem, kişinin yeme, içme, alışveriş, müzik, TV, internet gibi gündelik alışkanlıklarını tanıyabilecek ve kişinin bulunduğu mekanı alışkanlıklarına göre ayarlayacak. Yeni teknolojide, kişilik özellikleri cep telefonunda saklanacak ve bilgiler sensörlerle etkileşime girecek.

AA muhabirine bilgi veren projenin Türkiye koordinatörü Mobilera Bilişim ve İletişim Teknolojileri Tic. A.Ş'nin yönetici ortağı Zeynep Sarılar Akaltan, şirketlerinin 2 yıl önce geliştirdiği “akıllı evler-AMEC” projesinin EUREKA platformundaki “En İyi ITEA2 Projesi Ödülünü” kazandığını bildirdi. Akıllı evler projesinde dijital ürünler ve interaktif servislerin, geleceğin ev ortamındaki yaşamı ne şekilde destekleyebileceğiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını anlatan Akaltan, projede kullanıcının merkez noktasını oluşturduğu, akıllı ve interaktif sistemlerin, farklı arayüzler ile internet servislerine bağlanabildiği bir sistem tasarladıklarını söyledi.

Sistemin 8 ortaklı bir konsorsiyum tarafından 2 yıllık bir sürede hayata geçirildiğini kaydeden Akaltan, projede Mobilera'nın, AMEC platformunu geliştirerek aktif bir rol üstlendiğini belirtti. Akaltan, konsorsiyumun yakın gelecekte, bireylerin ev yaşamlarının, ortam uyumlu ev aletleri, ev içi internet servisleri ve duruma uyumlu içeriklerle ne kadar kolaylaşacağını gösteren ikna edici pilot uygulamalar geliştirdiğini ifade etti.

AKILLI EVLERDEN, SAYISAL KİŞİLİKLERE

Akaltan, “Akıllı Evler” projesinin ardından Türkiye'de koordinasyonunu TÜBİTAK'ın üstlendiği EUREKA-Celtic tarafından desteklenen “Bağlam Temelli Sayısal Kişilik Sistemleri Projesi”ni geçen yıl hayata geçirmeye başladıklarını bildirdi. Çalışmaları hızla süren, Türkiye, İspanya ve Fransa'nın yer aldığı projenin uluslararası koordinatörlüğünü İspanya'dan European Software Institude (ESI), Türkiye konsorsiyumu koordinatörlüğünü ise Mobilera'nın yürüttüğünü dile getiren Akaltan, Türkiye'deki konsorsiyumda, Turkcell, Caretta ve STM firmalarının yer aldığını kaydetti.

Sayısal kişiliklerin oluşturulacağı projede geliştirilen sistemlerin, kişilerin bulundukları ortamdaki davranışlarını gözleyerek, alışkanlıkları tespit edebildiğini belirten Akaltan, sayısal kişiliklerin bu davranış setine göre oluşturulacağını söyledi.

SAYISAL KİŞİLİKLERİN İLK ÇALIŞMASI

Projenin sayısal kişilikler üzerine yapılan ilk çalışma olduğunu kaydeden Akaltan, “Ev, iş yeri, alışveriş merkezi gibi mekanlara sensörler aracılığıyla sürekli bilgi toplayan ve bu bilgilerden yola çıkarak kişiliğin sayısal bir kopyasını çıkartan yapı, sayısal kişilik olarak tanımlanıyor. Bu yapı kişinin etrafındaki cihazları kolaylıkla kontrol edebilmesini ve ayarlamasını sağlıyor” dedi. Akaltan, projedeki çalışmaların 5 iş paketi üzerinden yürütüldüğünü, Mobilera'nın özellikle sistem mimarisinin oluşturulması ve platformun geliştirilmesi konularında çalışmalar yaptığını dile getirdi.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDEN HASTANELERE

Akaltan, sayısal kişiliklerin pek çok mekanda kullanılabileceğini belirterek, bunlar arasında evler, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve restoranların geldiğini dile getirdi. Bu yapı sayesinde mağazalarda kişinin ilgi duyduğu ürünlerin ön plana çıkarılacağını ifade eden Akaltan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alışveriş merkezine girildiğinde buraya önceden yerleştirilen sensörler daha önce bu merkezdeki alışkanlıkların kayıtlarını inceleyecek ve kişiyi kısa zamanda yönlendirecek. Cep telefonunuzdaki kişilik yazılımları da yeni davranışları kayıt altına alacak. Kişiliklere uygun ürünler, bilgi ekranlarından cep telefonuyla uyumlu şekilde yansıtılacak. Aynı sistem, restoranlarda da geçerli olacak.”

Sayısal kişiliklerin hastanelerde ve evlerde de kullanım alanı bulacağına işaret eden Akaltan, şunları kaydetti: “Hastanelerde bu yapılar sayesinde kişiler otomatik olarak tanınabilecek. Kayıt işlemleri çok kısa sürecek. Farklı bölümlerdeki muayenelerde kişinin sağlık geçmişi otomatik olarak görüntülenebilecek ve böylece daha hızlı ve doğru teşhis imkanı sağlanacak. Sayısal kişilikler, akıllı ev sistemlerinde de kullanım alanı bulacak. Akıllı ev uygulamaları, sayısal kişilikler sayesinde otomatik olarak tepki verecek. Örneğin TV seyrederken ışıklar, tercih edilen ayarlara otomatik olarak gelecek, kişinin ruh haline göre müzik çalacak. İş yerlerinde de sistem devreye girdiğinde, kişi kendi masasının dışında hangi masada olursa olsun bilgisayarı ve telefonu otomatik olarak kendine göre ayarlanacak.”

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
“Bağlam Temelli Sayısal Kişilik Sistemleri” projesinin çalışmalarının devam ettiğini bildiren Akaltan, sistemin temel yapısının sayısal kişilik bilgilerinin GSM platformu üzerinden, cep telefonları aracılığıyla taşınabilir olmasına dayandığını belirtti. Sistemin etraftaki sensörlerden sürekli gelen bilgilerle güncelleneceğini ve bu bilgilere göre kişiye özel tepkiler vereceğini dile getiren Akaltan, şöyle konuştu: "Cep telefonu ve sensörlerin ilişkisi, NFC ya da bluetooth gibi mevcut kanallar aracılığıyla yapılacak. Cep telefonu kişinin tüm davranışlarını algılayabilecek ve etrafla kişilik arasında sürekli bir iletişim kurulmasını sağlayacak.

Burada bir anlamlandırma mühendisi olacak. Bunun merkezi de kişinin istediği bir yerde saklanacak. Sayısal kişilik, kişinin ne yediğini, eve ne zaman geldiğini ve geldikten sonra TV'de ne izlediğini, hangi internet sitelerine girdiğini, hangi müziği dinlediğini bilecek. Bir anlamda kişinin nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını kayıt altına alacak. Daha sonra da kişinin nerede ne yapmak istediğini otomatik olarak yapacak. Projede, eve girdiğinde kişinin yüz hareketlerine göre duygusal durumunun da algılanıp ona göre düzenlemelerin de yapılması gibi çok uç planlamalar da olabilir. Tüm bu bilgiler, kişinin istediği anlarda kayıt altına alınacak."
Akaltan, konsorsiyumun çalışmalarını hızla sürdürdüğü projenin gelecek yılın sonunda tamamlanacağını sözlerine ekledi.

AA

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.