En Son Ziyaret

Evasell 12:15:34
busraaktas38 19:50:51
allbatross 1 gün
Atik 1 gün
Damlaainancc 2 gün
SkyJack 2 gün
Seyma61 2 gün
zbasdogan 3 gün
krmkskn 3 gün
__piluss__ 3 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 6
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7267 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6362 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6618 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6600 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15212 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6292 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6115 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6941 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6086 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6520 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Kene türünden sadece 3'ü virüs taşıyor

Tokat'ta şu ana kadar belirlenen 25 kene türünden 3'ünün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) virüsü taşıdığı saptandı.

TÜBİTAK desteğiyle 2006 yılında başlatılan, öncelikle Kelkit Havzası, uzun vadede de ülkedeki kene türlerinin incelenmesinin hedeflendiği araştırmada, Tokat'ta şu ana kadar belirlenen 25 kene türünden 3'ünün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) virüsü taşıdığı saptandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhlis Özkan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Tekin ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bursalı tarafından Tokat başta olmak üzere Kelkit Havzası'nda bulunan illerdeki sert kene faunasının (türlerinin) ortaya çıkarılması, kene türlerinin sistematiğinin oluşturulması, bu kenelerle taşınan KKKA virüsü ve diğer kene kökenli virüslerin teşhisinin ve genetik karakterizasyonunun yapılması amacıyla 2006 yılından bu yana araştırma yürütülüyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen ve son aşamaya geldiği belirtilen çalışma kapsamında önemli sonuçlara ulaşıldı. Tokat'ta şu ana kadar belirlenen 25 kene türünden 3'ünün KKKA hastalığı virüsü taşıdığı saptandı.

GOPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, keneler ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile ilgili olarak 2006 yılında başladıkları projenin bitmek üzere olduğunu söyledi.

TÜBİTAK destekli projenin maliyetinin yaklaşık 300 bin TL olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tekin, üniversitede yapılan çalışmaların birkaç temel başlık üzerinde yoğunlaştığını, fakat bunlarla sınırlı olmadığını bildirdi.

-''TOKAT'TAKİ KENE TÜRLERİ TAMAMLANMAK ÜZERE''-

Çalışmalarının bir ayağının Tokat ve Kelkit Havzası kene türlerinin belirlenerek sistematiğinin yapılması üzerine olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tekin, şöyle konuştu:

''Tokat ili kene türleri tamamlanmak üzere. Bu çalışmada Tokat ve çevresinde çok sayıda farklı konakçı canlıdan örnekler toplandı. Araştırma grubumuzda bulunan akarologlar tarafından bunların sistematiği yapılıyor ve akaroloji müzemizde saklanıyor. Bu çalışmanın öncelikle Tokat çevresindeki Kelkit Havzası illerinde ve müteakiben uzun vadede tüm Türkiye çapında tamamlanarak Türkiye kene türlerinin çıkartılması hedeflendi.''

Bu çalışmanın Tokat ve diğer illerdeki kene çeşitliliği, populasyonları ve bunlar üzerinde meydana gelen mevsimsel değişiklikler hakkında değerli bilgiler sağladığını anlatan Doç. Dr. Tekin, Tokat ve çevresinde değişik konakçı canlılardan toplanan kene türlerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ve benzeri patojenlerin varlığı konusunda çalışma yaptıklarını ifade etti.

-TÜRKİYE İÇİN BELİRLENEN 4 YENİ TÜR-

En gelişmiş tekniklerin kullanıldığı moleküler çalışmalar ve testler yapıldığını bildiren Doç. Dr. Tekin, şunları söyledi:

''Şu ana kadar yapılan çalışmalarımızda değişik konak canlılardan alınmış farklı kene türlerinde KKKA hastalığı varlığı belirlendi. Tokat ilinde şu ana kadar 25 kene türünü belirledik. Bu kene türlerinden 3 tanesi virüs taşıyor. Bu kene türlerinin 4 tanesi Tokat için belirlenen yeni tür, 4 tanesi de Türkiye için yeni belirlenen tür.''

Farklı kene türlerinin farklı hastalıkları yayma potansiyellerinin belirlenerek bunlara karşı etkili mücadele yöntemleri geliştirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Tekin, ''Üniversitemizde kene ve kene kökenli hastalıkların araştırılacağı ve bunlarla ilgili problemlere çözüm olabilecek ürünlerin üretileceği tam donanımlı bir kene ve kene kökenli hastalıklar araştırma merkezi kurulmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.


AA

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.