En Son Ziyaret

Melike9040 05:43:13
eesraydin35 08:14:21
utkuefe33 10:09:47
Evasell 17:25:39
rumeysmiless 2 gün
erciyess 2 gün
busraaktas38 3 gün
allbatross 4 gün
Atik 4 gün
Damlaainancc 5 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 11
> Toplam Üye Sayısı: 25,715
> En Yeni Üye: Melike9040

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7283 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6375 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6628 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6609 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15229 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6303 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6129 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6954 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6097 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6532 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Üzerine (28004 Kere Okunmuş)
Temmuz 17 2009 19:41:06 tarihinde _majestic_ tarafından yazılmış:
../../infusions/koseyazilari/images/news/ege_universitesi_logo.jpg


Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar,

Hepiniz şu aralar bir telaş içindesiniz, bir arayış, hatta daha fazlası. Artık üniversite yolundaki son adımlarınızı atıyorsunuz. İnternette olsun gazetelerde olsun sürekli bölümlerle ilgili yazılar arıyorsunuz. Bende bu konuda daha spesifik olarak biyoloji bölümü hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Hatta daha da indirgeyerek Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümü hakkında aradığınız bilgileri 3 yıldır burada okuyan biri olarak siz değerli adaylara aktarmaktan mutluluk duyacağım.

Şimdi asıl konuya girecek olursak, ilk olarak okuldan az da olsa bahsetmenin önemli olduğu düşüncesindeyim. Okuduğum okul Türkiye'deki en güzel ve büyük kampüslerden birine sahip okullardan birtanesi. Sosyal aktivitelerinizi kampüsten çıkmadan gerçekleştirebilmeniz için aşağı yukarı her ünite mevcut, bunun yanında İzmirin en büyük kütüphanesinin de Ege Üniversitesi\\\\\\\\\\\\\\\'nde olduğunu belirtmek gerekir.olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonu, futbol sahası, kültürel aktivitelerin gerçekleştirildiği kapalı salon, öğrenci çarşısı konser alanı vs. kapmüs sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Bir de asıl konumuz olan biyoloji bölümüne göz atalım. Bölüm temelde az çok hepinizin gördüğü bildiği standart bir binada bulunmaktadır, öyle çok lüks bir bina beklemeyin, sınıf sayısı yeterli seviyede hatta fazla bile. Asıl sizi etkileyecek kısım tabiiki öğretim üyelerinin kalitesi, bu konu kişiden kişiye farklılık gösterebilir kişilik olarak da bilgiyi aktarma kabliyeti olarakta, mükemmel hocalara sahip olduğunu grurla söyleyebilirim. Tabiiki aralarında eminim kişiliği hoşunuza gitmeycek hocalarda mevcuttur fakat bilgilerinin kalitesini tartışmaya girmenin doğru olmayacağını net bir şekilde söylebilirim, zaten sizlere lazım olanda bilgi ve aktarılma kısmı. Unutmadan şunu da söylemek isterim Ege Üniversitesi'nde eğer ki ingilizceniz yetersiz ise 1 yıl ingilizce hazırlık eğitimi zorunludur, daha biyoljiye ilk adımınızı atıyorsunuz. Bölümde ilk 2 yıl boyunca biyolojinin her alanından desler alıyorsunuz tabiiki bunun yanında birde şu zorunlu olan yök dersleri var. Bunların da dışında peki ya laboratuvarlar? sorusunun cevabını da vereyim. Sene 2006 da okula girdiğimde laboratuvarlar bölümden ayrı bir binadaydı fena sayılmazdı hani, öğrencilere verilen mikroskoplar ek iyi sayılmaz laboratuvarlarda uzun masalar mevcuttu ve aşağı yukarı en fazla her masada 10 kişi vardı ve rahat iş görülebiliyordu her masada da bir asistan ve ayrıca bir tanede öğrencilerin kullandığından çok çok iyi olan bir mikroskop daha vardı. Normalde 2. sınıfın sonuna kadar laboratuvar dersleri bahsettiğim koşullarda veriliyor 3. sınıfa geçince işler biraz değişiyor. Ege üniversitesi biyoloji bölümünde öğrencinin ilgi duyduğu alana göre seçim yapabileceği opsyonlar bulunmaktadır. Bunlar Botanik, Zooloji, Mikrobiyoloji, Çevre, Moleküler Biyoloji ve Genetik, okuldan mezun olduğunuzda da diplomanızda, mesela ben botanik seçtim alan olarak, botanik ağırlıklı biyoloji mezunu yazıyor. Konuyu fazla saptırmadan laboratuvar mevzusuna dönecek olursak 3. sınıf ve 4. sınıfta her bölümün kendi ayrı laboratuvarları var ve bu laboratuavrlar bölümün içinde bulunmakatadır. Dediğim gibi ilk 2 yıl laboratuvarlar başka bir binada yapılıyordu fakat grçrn yıl o bina güçlendirme ve yenileme projesi kapsamında tadilata girdi ve şu an 1.sınıf ve 2.sınıfa geçenler biyoloji bölümü binasının zemin katında bulunan derme çatma bir laboratuvarda ders alacaklar tabi dediğim gibi bu geçici bir durum 3. sınıf olduğunuzda işler değişiyor herşey daha güzel oluyor emin olun. Şuda varki o binanın tadilatı bittiğinde daha güzel bir laboratuvarda sizleri bekliyor olacak. Zaten opsyonlara ayrıldığınızda sayılar azalıyor ve öğrenci odaklı öğretimde ön plana çıkıyor, hocalarla ilişkileriniz gelişiyor ve onlarında sizlerle ilgilenebilme imkanı artıyor, bir dip not vereyim her hoca ilgilenmiyor.

Gelelim sınavlara bence okulumuzda yapılan sınavların oldukça kaliteli olduğunu düşünüyorum, not sistemi ise bazı arkadaşları üzebiliyor bu sistemde mutlaka birileri kalıyor herkezin dersten geçme şansı yok. Neden diye soracak olursanız "çan eğrisi" denilen bir not sistemi var. Bu not sisteminin nasıl işlediğini sizlere bir örnekle açıklamak istiyorum, şimdi diyelim ki ben omurgasızlar biyoloji dersinden yıl sonu ortalaması olarak notum 55 geldi, fakat sınıftaki tüm notların ortalaması alınıyor ve 56 çıkıyor malesef ben kalmış bulunuyorum dersten bu sistemin kötü yanı bu. Bir de sistemin en çok sevdiğim yönü olan notaların ötelenmesi olayı var oda şöyle ki, ben diyelimki omurgalılar biyolojisinden 69 aldım yıl sonu notu olarak fakat sınıf ortalaması 50 civarında ozaman benim notum sınıfın ortalamasına göre neredeyse 7-8 puan artıor ve 77 oluyor. Tabi bu notların bir de harf değerleri var mesela 60-65 arası CC, 65-74 arası CB, 74-81 arası BB, 81-88 arası BA, 88-100 arası AA yanlış hatırlamıyorsam böyleydi karşılıkları. Yani olaya bakın benim harf notum CB ye karşılık gelirken çan eğrisi sayesinde BB oluyor ötelendiği için.

Eminim ki merak ettiğiniz konulardan biriside anadal ve yan dal olanaklarıdır. Şimdi bu iki kavram şöyle oluyor; diyelim ki biyolojiye girdidiz ilk yıl ortalamanız çok iyi ve anadal yapmak istiyorsunuz farklı bir alanda ve açılan kontenjyanlara göre siz fen fakültesi içerisinde herhangi bir bölümde ikinci diplomanız için anadal yapbilirsiniz, mesela fizikte yada kimyada hatta matematikte. Yan dalda ise size ikinci bir diploma verilmiyor sadece sertifika benze bir belge veriliyor ki bence çok gerksiz birşey bu olay, alakasız alanlar oluyor genelde tabiiki bu benim görüşüm farklılık gösterebilir.

Şimdi bahsedeceğim son konuyla konuyu noktalamak istiyorum. Okulumuzda Erasmus programı biyolojiden her yıl 5-6-7 kadar öğrenciyi sayı değişebiliyor anlaşmalı olduğu yurt dışındaki okullara 1 yılık burslu eğitime yolluyor ve emin olun bunu yapmak zor değil, sadece biraz sıkı tutmak lazım dersleri.

Benim genel olarak anlatacaklarım bukadar umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir ve inanın ki eğer tercihiniz burası olursa asla pişman olmayacağınızın garantisi de bendedir. Hoşçakalın ve herşey gönlünüzce olsun..

Yazarın Tüm Yazılarını Göster
24784
<
#3 | mordecai - Şubat 15 2016 14:48:35
şöyle şu yazılanları okudum da duygulandım artık hiç böyle değil çünkü, keşke eskisi gibi kalsa herşey.
3800
<
#2 | fecole77 - Aralık 11 2009 08:53:35
Her şey çok güzel, Ege Üniversitesinin kalitesine de diyecek lafım yok fakat asıl sorunumuz o kadar geniş konuların beynimize işlenmesini sağlayan dersleri verdikten sonra aldığımız bilmem ne ağırlıklı biyoloji mezunu diplomasının hangi sektöre gitsek bizi ikinci plana atıyor olması. Bu konulara değinmeyi daha faydalı buluyorum. Her hangi bir laboratuar teknikeri işe girerken bir biyologdan önde tutuluyorsa veya gıda sektöründe bir gıda mühendisi bir biyologdan önde tutuluyorsa bunun tek sebebi ülkemizdeki biyolog ünvanının hak etmeyen kişilere verilmesini sağlayan biyoloji mezunlarına sahip çıkılmamasıdır.
8086
<
#1 | DESERT - Ağustos 29 2009 14:10:21
ege biyoloji hakkında bilgi arıyordum ve benim istediklerimi aradıklarımı yazmışsın nereden ne bulsam diye çalmadıgım kapı kalmadı bende bu sene biyoloji okuyacagım sana çok teşekkür ederim teşekkür

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Köşe Yazıları Modülü