En Son Ziyaret

Melike9040 06:27:15
eesraydin35 08:58:23
utkuefe33 10:53:49
Evasell 18:09:41
rumeysmiless 2 gün
erciyess 2 gün
busraaktas38 3 gün
allbatross 4 gün
Atik 4 gün
Damlaainancc 5 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3
> Toplam Üye Sayısı: 25,715
> En Yeni Üye: Melike9040

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7283 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6375 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6629 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6609 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15229 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6303 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6130 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6955 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6097 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6532 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi
Henrietta Lacks ve HeLa (kanser) Hücreleri ! (6560 Kere Okunmuş)
Aralık 12 2015 20:20:46 tarihinde sean-paul tarafından yazılmış:
../../infusions/koseyazilari/images/yok.png

Bu yazımda siz değerli bilim severlere HeLa (kanser) hücrelerinin hikayesini anlatacağım.

Henrietta Lacks 1920 yılında Eliza ve Johnny Pleasant isimli çiftin çocuğu olarak Roanoke, Virginia da doğdu.  1941 yılında kuzeni  David Day Lacks ile evlendi.


1951 de Henriettaya rahim ağzı kanseri teşhisi konur. Teşhisin hemen ardından kanserli doku cerrahi müdahale ile çıkarılır ve çıkarılan bölgeye radyum tüpü yerleştirilir. (1951 de bu tür kanserlerin tedavisi, radyoaktif materyallerin doğrudan vücut içine konulması şeklinde gerçekleştiriliyordu.) Birkaç gün sonra, tüp çıkarıldı ve X-ışını tedavisine başlandı. Şanssızlıkların peşini bırakmadığı Henrietta, X-ışını tedavisi sırasında ciddi yanıklara maruz kaldı. Zamanın getirdiği tüm tedavi yöntemleri kullanılmasına rağmen, 1951 de Henrietta hayatını kaybetti. Ama diğer yandan o daha yeni doğuyordu.

Kendisinden alınan kanserli doku, ailesine haber verilmeden araştırma amacıyla kullanıldı. Doktoru Dr. George Otto Gey, önderliğinde yapılan araştırmalar sırasında çok ilginç bir nokta fark edildi. Henrietta’nın kanserli hücreleri, daha önce her insan hücresinin yapması gereken bir şeyi yapmıyordu. Ölmüyordu…

Hücrenin gerektirdiği koşullar (besin vs.) sağlandığı sürece bu hücrelerin ölmemesi, araştırmacılar için büyük bir kapıyı açtı. Hücre örnekleri ilk 4 ay içinde, ABD üzerindeki neredeyse tüm eyaletlere ulaştırıldı.  Henrietta Lacks’ın adına, HeLa olarak adlandırılan bu ölümsüz hücre hattı (cell line), günümüzde tüm dünya üzerindeki laboratuvarlarda bulunuyor. Öyle ki, HeLa hücreleri, hücrelerin yerçekimsiz ortamdaki davranışları incelenmek üzere, ilk uzay araştırmaları sırasında uzaya bile gönderildi.


Son 50 yıl içinde, ölümsüz HeLa hücreleri, dünyanın dört bir yanında, kanserden AIDS e; gen dizilenmesinden, toksik maddelerinin hücreler üzerindeki etkisinin incelenmesine kadar sayısız deneyde kullanıldı, kullanılmaya devam ediyor. Öyle ki, günümüzde dünya etrafında yayılmış olarak bulunan HeLa hücrelerinin sayısı, Henrietta Lacks’ın vücudunda bulunan tüm hücrelerin sayısını çoktan geçmiş durumda. Yan yana konulduklarında ise ekvatoru 3 defa dönecek kadar fazla sayıdalar ve artmaya da devam ediyorlar. İşte HeLa hücreleri ile yapılan çalışmalardan bir kaç tanesi:

 
1. HeLa hücrelerinden önce, araştırmacılar hücreleri hayatta tutmak için oldukça fazla çaba, zaman ve malzeme harcıyorlardı.

2. Polio virüsünün en yaygın olduğu 1952 de, aşı üretimindeki test işlemleri HeLa hücreleri üzerinde kolaylıkla ve geniş çapta denendi. Hızlı testler ile milyonlarca insan kurtuldu.

3. HeLa hücreleri arasında bazıları diğerlerinden daha farklı davranışta bulunuyordu. Araştırmacılar, bu tekil hücreleri izole etmeyi, çoğaltmayı ve yeni bir hücre hattı oluşturmayı öğrendi. Öğrendikleri, tüp bebek klonlamanın temelini hazırladı.

4. HeLa üzerinde yapılan araştırmalardan birinde, hücrelerin üzerine yanlışlıkla bir kimyasal döküldü. Kimyasalın etkisi ile, DNA’lar katlanarak kromozom halini aldı. İleride bu kimyasal kullanılarak uygulanan teknik ile insanın kromozom sayısının 48 olmadığı, 23 çift olduğu bulundu.

5. HeLa hücreleri üzerinde yapılan ileri moleküler çalışmalar sonrasında, bu hücre hattında aktif telomeraz aktivitesi bulunduğu görüldü. Aktif olarak üretilen telomerazın kromozomları koruyan telomer kısımlarına ekleme yaparak koruduğu günümüzde biliniyor. Bu bağlamda, hücre ölümü ile telomer ilişkisi de HeLa hücre hattı ile biraz olsun aydınlığa kavuştu.

  

Yine de hücre ölümünü doğrudan telomer aktivitesine bağlamak doğru olmaz; çünkü 50 yıldır üzerinde çalışılan bu hücre hattı ile ilgili metabolik yol (pathway) açığa kavuşmuş değil.

Uzun bir süre boyunca bu hücreler habersiz bir şekilde çoğaltılıp kullanılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda ise bu durum çözüme kavuşturulmuştur. Onlarca yıldır tıp dünyasına hizmet eden Henrietta Lacks’ten alınan tümör hücreleri, artık ailesinin kontrolünde olacak. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü, hücrelerin ve dolayısıyla genlerin kontrolünü aileye verme kararı aldı. Defalarca çoğalması sağlanan ve belki de milyonlarca teste hizmet veren Lacks ailesinin genleri artık gerçek sahiplerinin kontrolünde olacak.

Bundan böyle bu hücrelerle bir test yapılmak istendiğinde Lacks ailesinin özel izni alınacak. Önceden herkese açık olan bu hücreler ile birkaç dakika içerisinde Lacks sülalesine ait tüm genetik bilgilere birkaç dakika içerisinde ulaşılabiliyordu. Fakat aileye bu olay sebebiyle herhangi bir tazminat ödenmeyecek. Dolayısıyla bu hücreler sayesinde ilaçlar üretip milyonlar kazanan ilaç şirketlerinin kasasından bir para çıkmayacak.

 

Kaynaklar:  https://en.wikipedia.org/wiki/Henrietta_Lacks

http://semihtepe.blogspot.com.tr/2014/10/olumsuz-kadn-henrietta-lacks-hela.html

http://2fmagazine.com/henrietta-lacksin-genleri-artik-ailesinin-kontrolunde

Yazarın Tüm Yazılarını Göster
25695
<
#1 | linamaslany - Şubat 24 2018 00:51:58
Boklu

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Köşe Yazıları Modülü