En Son Ziyaret

rumeysmiless 16:57:26
erciyess 20:27:36
Evasell 1 gün
busraaktas38 2 gün
allbatross 3 gün
Atik 3 gün
Damlaainancc 3 gün
SkyJack 4 gün
Seyma61 4 gün
zbasdogan 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 26
> Toplam Üye Sayısı: 25,712
> En Yeni Üye: rumeysmiless

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7271 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6368 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6623 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6604 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15217 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6295 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6121 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6945 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6090 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6521 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

'Hücre'den ilk canlı yayın

Özel bir lazer sayesinde artık canlı hücrelerden gerçek zamanlı görüntü almak mümkün.

Bir böbrek hücresinin ışıkla pek arası yoktur. Katman katman deri ve yağın altında loş bir ortamda yaşar. Bu yüzden mikroskoplarıyla hücreleri inceleyen biyologlar hep zamana karşı yarışmak zorundadırlar. Çünkü hücreyi görünür kılan ışık onu aynı zamanda öldürmektedir. Neyse ki bu artık sorun olmaktan çıkıyor. Bilim insanlarının son icadı olan bir mikroskop canlı hücrelerin 3 boyutlu görüntülerini izlemeye olanak tanıyor.

Yeni bulunan yöntemin adı, Bessel ışın düzlem aydınlatma mikroskopisi ve şu şekilde çalışıyor: Hücrenin kenarına doğru ince ışık düzlemleri yansıtarak sadece mikroskobun fokus yaptığı düzlemi aydınlatıyor. Böylece hücrenin tamamına ışık düşmesi engelleniyor.

Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nden Dr. Eric Betzig durumu şöyle değerlendiriyor: “Tarihte ilk defa hücrelerin içinde neler olduğunu tüm karmaşıklığıyla 3 boyutlu olarak incelemek mümkün.”

Geçmişte birçok görüntüleme teknolojisinde ölü hücreler kullanılıyordu. Dr. Betzig açıklamasına şöyle devam ediyor: “Ölü hücreleri inceleyerek de çok önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak tüm olan biteni canlı canlı, hareketli biçimde inceleyince yepyeni şeyler öğrenebileceğiz.”

Betzig, bu sayede çözdükleri problemi şöyle özetliyor: “Hücreleri incelerken en büyük sorun mikroskobun ışığının fokus dışında kalan, incelenmeyen bölgelere de yansımasıdır. Bu ışık sadece organizmayı ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda hücreyi saran nemli lameli kurutarak hücrenin ölmesine yol açar.” Gerçekten hücreler bu ısı artışına ve nem eksikliğine dayanıklı değiller. Üstelik büyük ışık huzmeleri sadece hücrelere zarar vermekler kalmıyor. Fokus dışı bölgelere vuran ışığın saçılması sonucunda bulanık görüntüler de oluşabiliyor. Betzig’e göre çözüm şu soruyu sormaktan geçiyor: “Hücreleri hem fizyolojik olarak hem de yüksek düzlemsel ve zamansal çözünürlükte incelemenin ve bunu onlara minimum zarar vererek yapmanın bir yolu var mı?”

2003’de bu soruya ilk cevap veren bir grup Avrupalı bilim insanı düzlem aydınlatma mikroskobu kullanarak bir embriyonun canlı gelişimini görüntülediler. Ancak embriyoların çok daha büyük olduklarını kaydeden Betzig bu tekniğin tek bir hücre üzerinde uygulanınca başarılı olamadığını kaydediyor.

Yayınlanan rapora göre Bessel ışınları, yayılmayan ve çok ince bir ışık türü oldukları için zararlı etkileri minimuma indirmeyi başarıyor. Böylece organizmanın yan tarafında tam fokus yapılan düzleme doğru hücrenin istenen kısmını aydınlatıyor ve geri yansıyarak mikroskobun lensinin içinde kayboluyor.

Bessel ışını dar bir ışın olmasına rağmen yine de biraz yayılma oluyor ve bu “ekstra” ışık hafif bulanıklık yaratabiliyor. Bu kollateral ışıktan doğan ısıyı düşürmek için ışını sürekli olarak açıp kapamak gerekiyor. Bu işlem bir dizi yüksek hızda çekilen fotoğraftan bir film elde etmeye benziyor. Sistem saniyede 200 imaj çekiyor ve sadece bir saniye içinde 3 boyutlu görüntüler oluşturuyor.

Bu yeni teknik eskisine göre daha fazla detay sağlasa da araştırmacılar Bessel ışınlarını yüksek çözünürlüklü mikroskopla kullanarak daha da iyisini elde etmenin mümkün olduğunu söylüyorlar. Canlı mitoz bölünme görüntülerinden tekil organellerin incelenmesine kadar hücresel görüntülemenin geleceği artık canlı ve 3 boyutlu.

ntvmsnbc.com

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Harika! Harika! 0% [Oylanmamış]
Çok İyi Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi İyi 100% [1 Oy]
Fena Değil Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]