En Son Ziyaret

Evasell 03:11:49
allbatross 09:10:19
Atik 14:26:50
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 1 gün
zbasdogan 1 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 2 gün
ltaze 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 5
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7264 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6360 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6597 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15209 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6290 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6108 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6936 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6084 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Her kış Antalya'ya gelen tuhaf kuş!

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde kuşların kışlama hareketlerini izlemek üzere başlatılan projede, kızılgerdan türü bir kuşun 3 yıldır kış aylarını geçirmek üzere kuzey ülkelerinden Antalya'ya geldiği tespit edildi.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuşların göç hareketlerini incelemek üzere 2002 yılında Alman uzmanlarla ortak çalışma başlattıklarını, bu çalışma kapsamında göç ederek Antalya'ya gelen kuşların ayaklarına Türkiye halkası taktıklarını anlattı.

Ali Erdoğan, 2002 yılından bu yana ayağına Türkiye halkası takılan kuş sayısının 60 bine ulaştığını, Antalya'da halkalanan kuşların 18 Avrupa ülkesinde yeniden yakalandığını kaydetti.

Antalya'da halkalanan kuşların gittikleri ülkeler arasında en uzak noktanın Finlandiya olduğunu belirten Erdoğan, daha önce Belçika'da halkalanmış bir saz ardıçının da 6 yıl aradan sonra Antalya'da yakalandığını bildirdi.

Bu şekilde kuşların hem ömür uzunluklarını, hem de göç hareketlerini izleyebildiklerine değinen Prof. Dr. Ali Erdoğan, kuşların göç yolu üzerinde bulunması bakımından Türkiye'nin önemli bir zenginliğe sahip olduğuna da işaret etti.

Erdoğan, 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde de kuşların kışlama ekolojisine yönelik bir çalışma başlattıklarını, son üç yıldır kasım-mart döneminde yerleşke içinde yakaladıkları kuşlara Türkiye halkası taktıklarını bildirdi.

Bu çalışmanın çevre ve doğa bilinci aşılamak açısından önemine değinen Prof. Dr. Erdoğan, yurtiçi ve yurtdışından gelen kişilerin yerleşke içinde kuş gözlemleri yapabildiklerini anlattı.

"Bu bireye isim verme zamanı geldi"

Proje çerçevesinde kuşların kışlama hareketlerini takip ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Ali Erdoğan, bu çalışmalar sırasında kızılgerdan türü bir kuşun 3 yıldır kışlarını yerleşke içinde geçirdiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Her hafta ağa yakalanıyor

Bu kuşun neredeyse her hafta yerleşke içinde halkalama için kurulan kurulan ağlara takıldığına dikkati çeken Erdoğan, "Bu bireye artık bir isim verme zamanı geldi sanırım" diye espri yaptı.

Kızılgerdanın mart ayına kadar Antalya'da kaldığını, daha sonra üremek için kuzey ülkelerine göç ettiğini anlatan Prof. Dr. Erdoğan, bu kuşun yerleşke içindeki 3-5 hektarlık alanı kullandığını belirterek, "Bu kuşların yerleşke içinde sahiplendikleri yerler var. İçgüdüsel olarak her yıl aynı yere geliyorlar. Hatta kuzey ülkelerinde yavruladıktan sonra yavrularını da alıp Antalya'ya getiriyorlar" dedi.

Ali Erdoğan, gelişmiş ülkelerde kuşların göç hareketlerini gözlemlemek için verici uygulamasına geçildiğine de işaret etti.

Akdeniz Üniversitesinde de verici kullanımına geçmek üzere çalışmalara başladıklarını kaydeden Erdoğan, ilk etapta Antalya'da sıklıkla görülen kızılgerdan ve mahmuzlu kız kuşuna verici takmayı ve bu kuşların göç hareketlerini daha yakından takip etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

cnntürk

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.