En Son Ziyaret

busraaktas38 00:46:42
Evasell 02:01:40
allbatross 22:40:48
Atik 1 gün
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 1 gün
zbasdogan 2 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 3 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 5
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7265 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6361 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6598 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15210 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6291 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6110 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6938 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6085 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Çin'in gizemli piramitleri

Piramitler sadece Mısır'da bulunan yapılar değil. Dünyanın dikkatini çeken bir başka piramit bölgesi de Çin'de bulunuyor. Bunlar da diğerleri gibi gizemini koruyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne bağlı Anadolu ve Avrasya Araştırmaları Merkezi'nin World-Pyramids.com'dan derlediği bilgilere göre Çin'de Mısır piramitlerine benzeyen yapıların varlığı Yeni Dünya'da ilk kez, 1912 yılında Fred Meyer Schröder ve Oscar Maman adlarında iki Avusturyalı gezgin tarafından duyurulmuştu.

Daha sonra, 1947 yılı 28 Mart günü New York Times gazetesinde çıkan bir haberede, Maurice Sheahan'ın Çin'in ortasında büyük bir "beyaz piramit" gördüğü yazılmıştı.

Sheahan gerçekte, Çin üzerinde uçan Trans World Airlines şirketinin Uzakdoğu müdürü idi. Gazetede anlatılan hikayede bir de A.B.D. Hava Kuvvetleri pilotu vardı ve iki gün sonra aynı gazetede bir fotoğraf yayınlanmıştı.

Daha sonraki yıllarda bu hikayeye Çin'deki piramitleri konu alan bütün kitaplarda gönderme yapıldı. 1994 yılında, Alman tur operatörü Hartwig Hausdorf'un "Die Weisse Pyramide" adlı kitabında çok sayıda fotoğraf ve yeni bilgiler yayınlanınca Çin piramitlerine duyulan ilgi de artmaya başladı.

Bu piramitler nerede

Çin piramitleri, ülkenin tam ortasındaki Şaanhi eyaleti sınırları içinde, Kin Çuan ovası üzerindeki Şianyang kentinin kuzeyinde yer almaktadır.

Bazılarının boyutları Mısır piramitleri kadar olan bu piramitler, tamamen kerpiçten inşa edilmişler ve hepsinin tepesi kesik bırakılmıştır. Çin kaynakları bu piramitlerin İÖ 202 - İ.S. 9 yılları arasında, Şi Han döneminde yapılan mezar anıtları olduğunu belirtmektedir. İntenette yayınlanan haberlere göre, arkeolojik kazılar yapılan piramitlerde mumyalanmış cesetler ve çeşitli eşyalar otaya çıkarılmıştır.

Çin piramitleri ilk kez, 25-30 Ağustos 2008 günleri arasında Bosna-Hersek'in Sarajevo kentinde yapılan uluslararası bilimsel toplantıda (ICEA 2008) Çinli arkeologlar tarafından verilen bildirilerle bilim dünyasına tanıtıldı.

Çözülemeyenler

Çin'de bulunan yaklaşık 400 piramit konusunda arkeolojik araştırmalar halen sürüyor. Çindeki piramitler konusunda Çinli araştırmacılar, Avrupalı araştırmacılara göre farklı bakış açılarına sahiptir. Bugüne kadar çeşitli kitaplarda ve internette yayınlanan bilgiler spekülatif karakterlidir. Bilim adamları, Çin'deki piramitler konusunda çözülmesi gereken daha birçok soru olduğunu belirtmektedirler.

Çinli arkeloglar bu yapılara "tepe" demeyi tercih etmekte, bu tepeler "mosole" denilen büyük mezarlıklarda yer almaktadır. Bir mosole, en az iki piramit, bunların çevresinde ise yüzlerce küçük mezar tepesi ve toprak mezarı kapsamaktadır. Çin'deki piramitleri araştırmak için tarihsel kayıtların ele alınması, ayrıca bölgesel gelenekler, inanışlar ve efsanelerin de dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

1999 yılında incelenmeye başlayan Han Yangling Mosolesi'nde iki büyük ve iki küçük piramit ile soylulara ve yüksek memurlara ait çok sayıda mezar tepesi bulunmaktadır. Çok sayıda bilim insanının çalıştığı bu projede elde edilen bilgi ve buluntular kurulan bir müzede sergilenmektedir.

Han Yangling Mosolesi'ndeki iki büyük piramit Batı Han Hanedanlığı'ndan İmparator Liu Ki (İ.Ö. 188-141) ve eşi Wang'a aittir. Tarihsel kayıtlar bu piramitlerin 28 yılda (İ.Ö. 152-128) tamamlandığını göstermektedir.

Mezarlarda yapılan kazılarda çok sayıda pişmiş toprak heykelcik ele geçmiştir. Büyüklükleri 56-62 cm arasında değişen insan heykelciklerinden kadın heykelcikleri 30-55 cm boyunadır. Çok sayıdaki boyalı hayvan heykelciği arasında ise boğa, at, tavuk, domuz, koyun, köpek ve balık betimleri görülmektedir.

cnntürk

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.