En Son Ziyaret

busraaktas38 01:42:40
Evasell 02:57:38
allbatross 23:36:46
Atik 1 gün
Damlaainancc 1 gün
SkyJack 1 gün
Seyma61 2 gün
zbasdogan 2 gün
krmkskn 2 gün
__piluss__ 3 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3
> Toplam Üye Sayısı: 25,711
> En Yeni Üye: Evasell

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7265 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6361 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6616 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6598 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15210 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6291 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6110 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6938 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6085 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6518 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

Bor elementi kanser tedavisinde de kullanılıyor

Sanayinin vazgeçilmez ham maddesi olan ve 400'ün üzerinde sanayi dalında kullanılan bor elementinin, tıp alanında ve insan sağlığının korunmasında da önemli yararları var.Dünya rezervinin yüzde 73'ü Türkiye'de bulunan bor, sanayi açısından vazgeçilmez öneme sahip olmasının yanı sıra aralarında kanserin de bulunduğu bazı hastalıkların tedavisi ile insan sağlığı üzerindeki fizyolojik etkileriyle de dikkati çekiyor.

Bor üzerine araştırmalar yapan Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hasan Türkez, 10 yıldır bor biyolojisi üzerinde çalıştığını ve borun sanayi ham maddesi ve enerji kaynağı olmasının yanında aynı zamanda sağlık kaynağı da olduğunu söyledi.

Borun mineral olarak çeşitli gıdalar yoluyla insan hayatında zaten var olduğunu ve borca fakir diyetle beslenilmesi halinde ise ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıktığının bilindiğini ifade eden Türkez, şunları kaydetti:

"Biz boru daha çok sebzeler ve meyveler yoluyla alıyoruz. Borca zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi 'sağlığımızın garantörü' niteliğindedir. Bugün özellikle meyvelerden elma, armut, erik, hurma, kuru üzüm, kara üzüm ve portakal mutlaka fazla tüketilmelidir, çünkü borca zengin besinler arasındadır. Sebzelerden fasülyenin yaşı ve kurusuyla her türlüsü, nohut ve mercimek mutlaka tüketilmelidir. Zeytin, soğan ve patateste bol miktarda, kahvede de sınırlı miktarda bor vardır."

Borla kanser tedavisi

Hasan Türkez, bor elementinin, tıpta aralarında çeşitli kanser hücrelerinin yok edilmesinin de bulunduğu çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaya başlandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Avrupa ülkeleri ve ABD'de geliştirilen özel ürünlerle bor, hastalara gıda takviyesi olarak kullanılarak, kemik gelişim koordinasyonu sağlanabiliyor. Yine allerjik reaksiyonlara karşı da bor bileşikleri kullanılabilmekte. Üreme sistemindeki mantarlara karşı güçlü antifungal etkileri var. Bor, yakın bir zamanda kanser tedavisinde kullanılmak için önerilmiş ve onay almış bir ilaçla beyin tümörlerinin tedavisini başarıya ulaştırılabilmiştir. Biz de borik asit, boraks, kolemanit ve üleksit gibi bor bileşiklerinin insan dokularında genetik ve biyokimyasal etkilerini araştırdık. Burada şunu gördük ki; bor bileşikleri düşük dozlarda vücudun antioksidan sistemini net şekilde destekliyor. Yüksek dozlarda da toksidesi (zehirli etkisi) oldukça düşük ve herhangi bir kansorojenik (kanser yapan) etkisi yok. Yapmış olduğumuz bilimsel deneylerle, DNA'yı koruyucu etkilerini ortaya koymuş durumdayız."

"Ağır metallerin toksidesini gidermede çok etkili"

Doç. Dr. Türkez, borla ilgili yaptığı bir başka bilimsel araştırmayla, bor bileşiklerinin çevresel etkilerle kaçınılamayan kurşun, cıva, arsenik ve kadmiyum gibi ağır metallerin toksidesini gidermede de etkili olduğunu ve meydana gelebilecek olumsuzlukların giderilmesinde koruma kapasiteleri olduğunu keşfettiklerini bildirdi.

Borun nöronlar üzerinde etkisine ilişkin yaptığı çalışmalar sonucunda, bor bileşiklerinin nöron koruyucu etkilerini gördüklerini dile getiren Türkez, "Bu çalışma, borun beyin fonksiyonlarını ilerlettiği hipotezine ciddi katkı sağlamaktadır. Özellikle göz-el koordinasyonunda, konsantrasyonların odaklanmasında ciddi etkileri var. Henüz deneme aşamasında ama beyin fonksiyonları üzerinde algı fonksiyonlarını artırıyor ve kısa süreli hafıza yeteneğini de güçlendiriyor." dedi.

Hasan Türkez, gündelik yaşamda borun doğrudan tüketilmesinin ise olumsuz etkilerinin söz konusu olacağı uyarısında bulunarak, borun gündelik yaşamda ancak tüketilecek sebze ve meyveler yoluyla alınabileceğini, hastalık tedavisinde ise geliştirilmiş ilaçlar yoluyla faydalanılabileceğini de sözlerine ekledi.

TRT HABER

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.