Bartın\'da,30,yıldır,makine,mühendisi,olarak,çalışan,Fa' />

En Son Ziyaret

basaran 03:51:25
cgty4565 04:16:45
Evasell 04:32:59
quality 08:05:32
Melike9040 22:49:15
eesraydin35 1 gün
utkuefe33 1 gün
rumeysmiless 3 gün
erciyess 3 gün
busraaktas38 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 4
> Toplam Üye Sayısı: 25,716
> En Yeni Üye: cgty4565

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7286 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6379 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6631 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6614 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15230 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6305 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6130 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6956 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6099 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6534 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 25-03-2019 16:30
İlaç, Biyoteknooji alanında çalışmak isteyen Biyolog arkadaşlarımız merhaba. Sektöre hazırlık kursları için www.gmpegitimi.com
adresini ziyaret edebilirsiniz.Bütç
enize uygun güncel kurslar sizl

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

Kısamesaj Arşivi

Bakır teller, dünyadaki su sorununu çözecek

BARTIN (İHA) - Bartın'da 30 yıldır makine mühendisi olarak çalışan Faruk Papila, bakır tel yardımıyla dünyadaki su sorununu giderecek bir formül geliştirdi. Papila, 10 YTL değerindeki malzemelerle geliştirdiği ilginç ve bir o kadar da şaşırtan çalışması sayesinde dünyanın, küresel ısınma ile kaybettiği suları geri kazanıp kullanabileceğini öne sürdü.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'nde (ATİM) çalışan Makine Mühendisi Faruk Papila, Türkiye ve tüm dünyayı küresel ısınma nedeniyle yaşanan su sıkıntısından kurtaracak bir formül geliştirdi. Değeri 10 YTL olan formülle dünyayı su sıkıntısından kurtarmaya aday olduğunu belirten Papila, "Daha önce hayata geçirdiğim biyogaz tesislerini yaptığım zaman su lazım oldu. Araştırmalar içerisine girdim. Bilim ve Teknik dergisinde bir şeyler yakaladım. Dünyada bulunan suların yüzde 30'u yeraltında, yüzde 1'i de yer üzerinde bulunuyor. Bu dengeden yola çıkarak araştırmalara başladım. Birçok metot denedim ve araştırmalarımı zamanla geliştirdik. Burada bir su döngüsü var. Denizden buharlaşan bulutlar yağmur oluyor, çok büyük yeraltı dereleriyle denize gidiyor. Bu yeraltı derelerini yakalayabilirsek susuzluğu önleyebiliriz. İlk önce bakır telle suyun nerede olduğunu, hangi merkezde olduğunu net belirliyor. Öyle bir güçle aşağı çekiyor ki, suyun tabana indiği nokta yeraltı suyunun tam orta noktasına geliyor. Ama neresinin ne kadar olduğunu öğrenmek için başka bir formülle bakıyoruz. Bakır tel yardımıyla buluyoruz. Bu teller de bize suyun olduğunu söylüyor. Suyun ne taraftan gelip ne tarafa gittiğini söylüyor. 4 milimetre kalınlığında bakır tel. Uzunluğu ise deneme yanılma metodu ile yapılıyor. Yer altında bir çekim gücü tellerin ucunu yere çekiyor. Ne kadar sıkı tutarsan tut, normal şartlarda yukarıda duran tellerin ucu yere dönüyor. Bu tellerin şu özelliği var. Rüzgar olsa da su olduğu zaman kapanıyor, su olmadığı zaman açılıyor. Bakır telle suyun nerede olduğunu buluyoruz. Su varsa muhakkak gösteriyor, yoksa göstermiyor" dedi.

DÜNYANIN SU SIKINTISI DA ÇÖZÜLEBİLİR
Makine Mühendisi Faruk Papila, küresel ısınma sebebiyle dünyada yaşanan su sıkıntısın da icat ettiği yöntemle çözülebileceğini ifade etti. Papila, "Bartın'da Arıt ve Küre dağları var. Metrelerce kar yağıyor. Bu kar suları denize giderken, Bartın'ın altından geçiyor. Çok az bir masrafla borular döşenerek 20 yıl sonraki su sıkıntısını ortadan kaldırabiliriz. Küresel ısınma nedeniyle dünyada da su sıkıntısı başladı. Ancak üzerinde kar yükü olan dağlardan denize giden istikametteki yeraltı dereleri
sondajlarla bulunursa bu su sıkıntısı büyük ölçüde giderilebilir. TÜBİTAK da bilimsel olarak, 'Yüzeyde görülen su 1 ise, yeraltı 30 kat daha büyüktür' diyor. Eğer yeraltındaki suyu bulabilirsek su sıkıntısını gidebiliriz. Araştırmalar ile yeraltı kaynakları bulunmalı. Madende çalışıyorum. Su seviyesinden 300 metre aşağıda tabakaları görüyorum. Bazı yerlerde su var, bazı yerlerde yok. Yani yeraltında her yerde su var diye bir kaide yok. Su mutlaka kendine göre su yol seçiyor. Yeraltı da insan vücudu
gibidir. Vücudumuzun yer yerinde kan var ama damarlarında daha fazla kan var. Yer altı sularında da durum aynıdır" şeklinde konuştu.

Papila, araştırmalar sonucu elde ettiği tekniklerin ekip çalışmasıyla geliştirilebileceğini ve geliştirilen metotlarla daha güçlü arama çalışmalarının yapılarak küresel ısınma ile kaybolan su kaynaklarının yeniden geri kazanılabileceğini ekledi.

haber.mynet.com

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.