En Son Ziyaret

basaran 03:07:08
cgty4565 03:32:28
Evasell 03:48:42
quality 07:21:15
Melike9040 22:04:58
eesraydin35 1 gün
utkuefe33 1 gün
rumeysmiless 2 gün
erciyess 3 gün
busraaktas38 4 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 7
> Toplam Üye Sayısı: 25,716
> En Yeni Üye: cgty4565

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7286 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6379 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6631 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6614 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 15230 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6305 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 6130 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6956 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 6099 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6534 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 25-03-2019 16:30
İlaç, Biyoteknooji alanında çalışmak isteyen Biyolog arkadaşlarımız merhaba. Sektöre hazırlık kursları için www.gmpegitimi.com
adresini ziyaret edebilirsiniz.Bütç
enize uygun güncel kurslar sizl

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

Kısamesaj Arşivi

Arı sakızı (propolis) kanser hücrelerini öldürüyor

Bochum Üniversitesinden profosör Peter Reusch'a göre:'' propolisin özü bazı direnç mekanizmalarını değiştirip, hastalığın tedavisini mümkün kılacak potansiyele sahip.

Öldürücü hastalık kansere karşı modern tıp'da çoğu zaman çaresiz kalıyor. Neoroblazma olarak adlandırılan kanser çeşidi çocukluk yaşlarında sık görülmektedir. Propolis adı verilen yapişkan madde arılar tarafından çeşitli bitkilerin tomucuklarının ve ağaçların gövdelerindeki reçinelerden, tutkallardan toplanmaktadır. Toplanan bu reçineler arılar tarafından kendi salgıladıkları enzimlerle karılarak kullanılmak için hazır hale getirilmektedir. Bilindiği üzre bu madde ile arılar kovanı dezenfekte ederek hastalıklara ve parazitlere karşı koruyup, kovana giren düşmanlarını balsamlayarak yalıtmaktadırlar. Kovandaki çatlaklara veya deliklere karşı dolgu maddesi işlevide görmektedir. Yüksek miktarda doğal antibiyotik, antiviral etkisi dolayısıyla sadece arılar için değil, insanlar içinde çok değerli koruyucu ve sağaltıcı bir maddedir propolis.

Her yıl Almanyada 15 yaşın altında yaklaşık 1800 çoçuk kanser hastalığına yakalanmaktadır. Bu yaşlarda yakalanılan hastalık genellikle kötü huylu olup, tümörü daha hızlı büyümektedir. Bochum ve Dortmund üniversitelerinin bilim adamları alman kanser vakfınında (Deutschen Krebshilfe) desteğini alarak kanser tümörüne karşı propolisten elde edilen etkin bir maddeyle araştırma başlatmışlardır. Çocuklarda sıklıkla görülen bu saldırgan kanser türüne karşı kemoterapi tedavisinin etkisi pek istenen sonuçları vermemekte tümör küçülmemektedir. Kemoterapinin anlamını yitirdiği bu aşamalarda araştırmacılar''Propolis''ilacı ile kansere karşı yeni bir cephe açıyorlar.

Projeden sorumlu Bochum Üniversitesinden profosör Peter Reusch'a göre:'' propolisin özü bazı direnç mekanizmalarını değiştirip, hastalığın tedavisini mümkün kılacak potansiyele sahip. Meslektaşım David Diaz-Carballo propolisten tümörlere karşı etkili bir molekül elde etmiştir''. CLU-502 adlı bu molekül tropikal iklimin bitkisi olan balsam elmasından (Clusia rosea) elde edilen arı sakızıdır. Şimdiye kadar yapılan araştırmalardan alınan sonuçlar cesaret vericidir. Labaratuardan alınan ilk sonuçlara göre CLU-502 molekülü normal hücrelere zarar vermeyip, kanserli hücreleri öldürmektedir. Araştırmacı bilim adamları bu hazırlanmakta olan ilacın yan etkilerinin çok az olduğunu belirtiyorlar. Bir farmalog (ilaç bilimci): ''CLU-502 maddesi kanserli hücrenin oluşumunu aşağı çekerek, tümörün büyüme eğilimini dumura uğrattı''. Kesin sonuçlara ulaşabilmek için bu araştırma projesi çerçevesinde labaratuar deneylerinin devam edeceği bildirilmektedir.

Bilim adamları kansere karşı etkisinden emin oldukları CLU-502'den istenilen oranda ucuza, sentetik olarak üretilmesi için bu molekülün kimyasal formülünü çıkarıyorlar. Profosör Reusch ''Umuyoruz yaptığımız araştırma sonucu Neuroblasma hastaları ve diğer kanser türlerine karşıda muhtemelen kullanılabilecek yeni ve daha etkili bir tedavi geliştirebiliriz'' dileğinde bulundu.

www.doktorsigortasi.com

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.