En Son Ziyaret

basakadam... 03:53:08
acer 08:29:39
emineyesim 08:36:41
basaran 10:14:55
rabiakrzg 10:53:41
emresarigl 11:59:34
hanoglu 23:09:41
hami_k 1 gün
beseyuk 2 gün
darklurker 2 gün

  Daha çok kulanıcı göster 

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1
> Toplam Üye Sayısı: 25,685
> En Yeni Üye: beseyuk

Diğer Manşetler

 Tüberküloza dirençli büyükbaş hayvan klonlandı
 [ 7095 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Buğdayda zehirli mantar alarmı
 [ 6189 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Soya yağını karbon grafen malzemeye dönüştürdüler
 [ 6443 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi
 [ 6454 kez okundu ] | [ 1 Yorum ]
 Biyolog Ulusal Meslek Standardı Resmi Gazete Yayımlandı
 [ 14983 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Yarı-sentetik organizma geliştirildi
 [ 6159 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Suya ve ateşe dayanıklı kağıt üretildi
 [ 5988 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi
 [ 6784 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Türk akademisyen 'fenolsüz' mikro besin gübresi üretti
 [ 5961 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]
 Geleceğin potansiyel virüs salgınları açıklandı
 [ 6380 kez okundu ] | [ 0 Yorum ]

Kısamesaj

Mesaj gönderebilmek için giriş yapmalısınız.

· 10-12-2018 14:05
borsa canlı ekranı, borsadaki en güncel canlı hisse senedi takibi için yapılanmış bir platformdur.

· 23-06-2018 17:24
Arkadaşlar merhaba ben uzun süreli staj yapmak istiyorum. Bildiğiniz okul,hastane veya ilaç firması var mı?

· 01-04-2017 01:33
Maalesef fizik soruları yok. Elimizde olanların hepsi forumda eklidir.

· 31-03-2017 19:22
iyi akşamlar vizeler kapıya dayandı. Acil genel kimya 2 soruları var mı başka genel olarak baktım ama yanliş görmediysem fizik soruları yok demı?

· 13-03-2017 19:48
bitirme tezi için konu bulmama yardımcı olabilirmisiniz?

Kısamesaj Arşivi

AIDS ile mücadelede yeni etkin madde

AIDS ile mücadelede bir ilerleme daha kaydedildi. Bugüne kadarki ilaçlara ek olarak kullanılabilen "VIRIP 576" adlı yeni bir etkin madde ile HIV sayısının ciddi oranda düşürülebildiği bildiriliyor.

Bugüne kadarki ilaçlar HIV ile, ancak virüs hastanın bağışıklık hücrelerine girdiği andan itibaren mücadele etmeye başlıyor. Bu da kan tablosunda beliren yan etkilere neden oluyor, zira tedavi bağışıklık hücrelerini de vuruyor.

Ulmlu ve Hannoverli araştırmacıların geliştirdiği VIRIP 576 adlı yeni etkin madde ise, sadece bağışıklık hücrelerinin dışında kanda yüzen virüslere saldırıyor.

Hannover Tıp Yüksekokulu'ndan Profesör Wolf-Georg Forssmann, bu ilaçla ishal, sinir sisteminde yıpranma veya kan tablosunda değişiklik gibi yan etkileri engelleyebildiklerini ve hastalarda bu yan etkilerin görülmediğini kaydediyor.

"Ama yine de ilacın yan etkisiz olduğunu söyleyemem. Örneğin iki hastamızda egzama belirdi, ki bunun virüsün parçalanması nedeniyle çıktığını tahmin ediyoruz" şeklinde konuşan Forssmann, yine de bu yan etkileri kontrol altına alıp, çabucak bertaraf edebildiklerini söylüyor.

Virüs ilacı etkisiz hale getiremiyor

Yeni yöntem beraberinde önemli bir ilerleme daha getiriyor. AIDS'e yol açan virüsler, genetik mutasyona uğrayarak yeni ilacı etkisiz hale getiremiyor. VIRIP 576, virüse mutasyonla değişemeyen bir noktasından saldırıyor.

Hannover Tıp Yüksekokulu'ndan Profesör Reinhold Schmidt, yeni etkin maddeyi, şu anda kullanılan ilaçların artık etkili olamadığı, toplamın yüzde 10'unu oluşturan ve sayıları giderek artan hastalarda kullanmayı planlıyor.

"Yeni etkin madde, yepyeni tedavi potansiyeli içeriyor. Diğer yandan, hiçbir ilacın etkili olamadığı hastalara da, bu yolla hastalığı kontrol altına alabilme umudu verilebilir" diyen Schmidt, klinik araştırmalarının bir sonraki etabında, bu hastalar üzerinde yoğunlaşacaklarını ve ondan sonra daha kesin bilgiler verebilecekleri belirtiyor.

Yeni yöntem bugüne kadar sadece 18 hastada uygulanmış ve VIRIP 576, tüm hastaların kanındaki HIV sayısını önemli ölçüde düşürmeyi başarmış. Fakat ilaç sadece serum olarak verilebilen bir protein çözeltisi olarak bulunuyor. Bu da tedavinin, sadece klinik personelinin gözetimi altında yapılabileceği yani pek pratik olmadığı anlamına geliyor.

Profesör Schmidt, ilacın hap şekline getirilmesinin planlandığını, ancak bunun için yeni araştırmaların gerektiğini belirtiyor ve "Damardan serum olarak verilebilen ilacı, istediğimiz oranda geliştirdiğimiz takdirde, bu etkin maddeyi birkaç yıl içinde kullanıma sunabiliriz. Ama bir hap geliştirmek en az dört, beş, altı yıl sürebilir.” şeklinde konuşuyor.

Tedavi masrafları daha yüksek olacak

AIDS'i yenmek, yeni etkin madde ile de mümkün değil. Bağışıklık sistemini zayıflatan HIV, tedavi ile imha edilmiyor, sadece kontrol altında tutuluyor. Bugünkü ilaçlar ile yıllık tedavi masrafları yaklaşık 20 bin euroyu buluyor. Hannover'deki araştırma ekibinden Profesör Reinhold Schmidt, yeni etkin madde ile tedavi masraflarının yılda 40 bin euroya, yani iki katına çıkabileceğini söylüyor.

Kaynak: DW

cnntürk

Bu Haberi Paylaş


Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.